Nowe życie mieszkania w kamienicy. Tak wygląda po przebudowie

Projekt zrealizowano w kamienicy przy ulicy Dąbrowskiego 23 na Mokotowie w Warszawie. To budynek wzniesiony po 1926 r. według projektu Aleksandra Gutt-Gutowskiego. Po przebudowie mieszkanie stało się atrakcyjnym miejscem do życia.

Projekt zmian przygotowała Magdalena Sapkowska. Budynek, w którym znajduje się lokal, kiedyś mieścił lokale usługowe, takie jak skład win czy mydlarnia, przez lata gościł także artystów, między innymi malarkę Pelagię Dyniewicz-Krukowską. Jego charakterystyczna architektura i historia stały się inspiracją do stworzenia wnętrza, w którym przeszłość spotyka się z nowoczesnością.

Projekt przebudowy wnętrza rozpoczął się w listopadzie 2023 r. Głównymi założeniami projektu było maksymalne zachowanie oryginalnych elementów przestrzeni, takich jak drewniany parkiet, charakterystyczne „butelki” przy sufitach oraz drewniana stolarka drzwiowa, która została poddana starannej renowacji.

Lokal z historią

Ponieważ lokal przeznaczony był na wynajem, wnętrze zaprojektowano w sposób elastyczny, umożliwiający przyszłym najemcom jego łatwe dostosowanie do własnych potrzeb. Całość aranżacji nawiązuje do stylu francuskiego, przeplatając klasyczne elementy z nowoczesnym wykończeniem – tłumaczy Magdalena Sapkowska.

Do mieszkania wchodzi się przez odrestaurowane czerwone drzwi, które nawiązują do francuskiej stylistyki. Tuż za nimi, w korytarzu, po prawej stronie zawisło lustro z niewielką konsolką, osadzoną na odnalezionych na miejscu inwestycji żeliwnych wspornikach. Konsola jest praktycznym elementem ułatwiającym organizację. W tej przestrzeni szczególną uwagę przyciąga oryginalny linoryt wykonany przez córkę Inwestorów.

Zmiany w układzie funkcjonalnym dotyczyły kuchni, którą przeniesiono do pomieszczeń i nadano formę aneksu. To strefa dzienna, którą wyróżniają ciemne zasłony, drewniany stół przestrzeni jadalnianej i stare piece kaflowe. Ich żeliwne elementy zostały pomalowane na kolor burgundowy, co subtelnie nawiązuje do motywu przewodniego – czerwonych drzwi wejściowych.

Duch przeszłości

Salon łączy nowoczesność z historycznym duchem miejsca. Wśród współczesnych elementów, takich jak narożnik i stolik kawowy, znalazło się odnowione tremo, którego rama została pomalowana w kolorze ścian. W ten sposób do wnętrza wprowadzono ducha przeszłości.

Zupełnie nowa jest łazienka. Powstała w miejscu dawnej kuchni i pełni funkcję pokoju kąpielowego. Ściany pomieszczenia wykończono sztukaterią, a wzorzyste płytki stanowią mocny akcent, przełamany delikatną kolorystyką pozostałych powierzchni. Kontrastowa szafka umywalkowa i lustro łączą nowoczesne formy z estetyką retro.

​W sypialni znalazła się asymetryczna zabudowa meblowa, pełniąca funkcję zarówno zagłówka, jak i szafki nocnej. Ciepłe wybarwienie drewna podkreśla przytulność wnętrza, harmonijnie współgrając z kamieniczną atmosferą. Cała aranżacja to gra detali i subtelne balansowanie pomiędzy nowoczesnością a poszanowaniem dla oryginalnej tkanki historycznej, dzięki czemu przestrzeń zachowała swój unikalny charakter – podsumowuje autorka projektu.

_

O pracowni:

​SAPKOWSKA DESIGN – autorska pracownia Magdaleny Sapkowskiej – przestrzeń w której design spotyka się z codziennym życiem. Tworzone tu wnętrza to harmonijne połączenie estetyki, funkcjonalności i ponadczasowej jakości. Każdy projekt to unikalna historia, oparta na wnikliwym zrozumieniu potrzeb i dbałości o każdy detal. Specjalizuje się w aranżacji zarówno historycznych przestrzeni, jak i nowoczesnych wnętrz. Wspólnym mianownikiem jest zawsze indywidualne podejście i dążenie do stworzenia miejsc, które nie tylko zachwycają, ale też pozostają bliskie swoim mieszkańcom na lata.

projekt i zdjęcia: Sapkowska Design (​www.sapkowskadesign.pl)

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Kamienica | Warszawa | Polecane | whiteMAD na Instagramie