opuszczonej kamienicy

Nowe życie opuszczonej kamienicy. Architekci zmienili ją w ceglane cudo

W architekturze cenimy unikalne rozwiązania. Architekci z pracowni MAPAA mieli oryginalny pomysł na remont opuszczonej kamienicy, która po przebudowie zyskała nową aranżację wnętrza oraz rzeźbiarską elewację.

Budynek znajduje się w Santiago w Chile. Nie jest stary bo ma nieco ponad 30 lat. Jednak od kilku stał opuszczony. Właściciel postanowił przeprowadzić generalny remont i stworzyć w środku przestronne mieszkania. Do przygotowania projektu zaprosił biuro projektowe MAPAA. Zadaniem architektów było przeprojektowanie wnętrza, które miało pomieścić 7 mieszkań. Zadanie nie było łatwe bo kamienica znajduje się w sąsiedztwie budynków, których większość powstała w latach 40. XX wieku.

Jak połączyć współczesne rozwiązania ze starą tkanką? Architekci postawili na unikalną elewację od strony ulicy. Ale po kolei. W pierwszej kolejności musieli opracować układ funkcjonalny, aby do środka wpuścić maksymalnie dużo naturalnego światła. W tym celu architekci powiększyli otwory okienne i zmienili pierwotną morfologię budynku. Frontowe ściany zyskały prefabrykowane okna. Mają atrakcyjne, cienkie ramki i razem z ceglaną elewacją zdają się tworzyć jedną płaszczyznę.

Elewacja została wykonana z cegły. Architekci ułożyli ją w nietypowy sposób, przesuwając co drugi fragment o kilkadziesiąt stopni. Uzyskali w ten sposób wyjątkową, rzeźbiarską formę. Taki zabieg sprawił, że w słoneczne dni elewacja zdaje się ożywać – wędrujące po horyzoncie słońce pada na frontową ścianę, a wysunięte cegły dają cień tworząc ciekawy zabieg wizualny.

opuszczonej kamienicy


W środku powstało siedem mieszkań. Architekci zaprojektowali tu kawalerki o 35 m kw. powierzchni oraz większe mieszkania o powierzchni wynoszącej 80 m kw. Te drugie mają po dwie sypialnie.

Projekt przebudowy ceglanej kamienicy znalazł się w ścisłej pięćdziesiątce najlepszych projektów w międzynarodowej edycji konkursu Wienerberger Brick Award 2020. Warto przypomnieć, że ostatnią polską edycję konkursu wygrał budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zaprojektowali go architekci z biura BAAS Arquitectura z Hiszpanii oraz polscy projektanci z pracowni Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe, którzy najpierw wygrali polską edycję konkursu, a następnie zwyciężyli międzynarodową odsłonę Brick Award. Nasz artykuł na ten temat opublikowaliśmy TUTAJ.

Czytaj też: Cegła | Dom | Dom jednorodzinny | Architekt | Wydarzenia

fot. Nico Saieh, źródło: MAPAA, Brick Award