Nowy rozdział w historii pałacu w Targoszynie napisała Joanna Grocholska, studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest to jej projekt dyplomowy licencjacki, a promotorką pracy była dr Agata Wojtyła Młynarczyk. W koncepcji studentki zabytkowy budynek zmienia się w obiekt hotelowy z restauracją.
Joanna Grocholska chce przywrócić świetność budynkowi i połączyć historyczne elementy z nowoczesnym designem. Przygotowała pracę dyplomową pod tytułem „Adaptacja pałacu w Targoszynie inspirowana twórczością Christian Diora”. Motywy nawiązujące do twórczości słynnego projektanta pojawiają się w elementach wyposażenia wnętrz.
Pałac jest położony w miejscowości Targoszyn na Dolnym Śląsku w powiecie jaworskim. Pierwotny obiekt został ufundowany przez Karla Andreasa Samuela barona von Richthofena po roku 1765. Niestety w wyniku pożaru w 1884 roku obiekt został dotkliwie zniszczony. Za datę budowy obecnie istniejącego pałacu najczęściej przyjmuje się rok 1897, ponieważ wtedy istniejąca od drugiej połowy osiemnastego wieku rezydencja została całkowicie przebudowana według projektu architekta Becka na zlecenie ostatniego właściciela Barona Manfreda von Richthofena.
Po drugiej wojnie światowej pałac został przejęty przez wojska radzieckie, po czym w roku 1947 został przekazany władzom polskim. Po tym wydarzeniu w obiekcie mieściły się biura Zakładu Doświadczalnego Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego. Przez te lata budynek przechodził liczne remonty i działania konserwatorskie. Niestety w latach dziewięćdziesiątych obiekt został opuszczony i miały w nim miejsce liczne działania dewastacyjne. W kolejnych latach po przejęciu obiektu przez zarząd gminy Mściwojów, w posiadłości odbywały się cykliczne wydarzenia artystyczne oraz warsztaty.
W 2016 roku po całkowitym opuszczeniu budynku i braku działań konserwatorskich stan pałacu zaczął się drastycznie pogarszać. Doszło do uszkodzenia dachu, a wlewająca się do środka woda zaczęła niszczyć stropy. Obecnie budynek jest pod opieką fundacji „Marysieńka”, której celem jest ponowne przywrócenie świetności pałacu. W obiekcie trwają prace naprawcze oraz konserwatorskie.
Założeniem projektu jest adaptacja pałacu w Targoszynie na obiekt hotelowo – gastronomiczny. Celem projektowym jest przywrócenie świetności obiektu przy jednoczesnym połączeniu historii budynku z nowoczesnym designem. Nadanie obiektowi nowej funkcji ma sprawić, by pałac ponownie stał się miejscem odwiedzanym przez ludzi.
Podczas projektowania układu funkcjonalnego, kluczowym założeniem było dostosowanie obiektu do wymagań obiektu gastronomiczno-hotelowego.
Zależało mi na możliwym otworzeniu dostępnych przestrzeni w celu przystosowania ich do pełnienia określonych funkcji. Kluczowe stało się zaprojektowanie dobrze działającej przestrzeni, która będzie służyła ułatwieniu pracy oraz komunikacji w trakcie jej użytkowania. Nacisk na ten aspekt został położony przede wszystkim podczas projektu pomieszczeń kuchni gastronomicznej. Założenia plastyczne projektu zostały podporządkowane idei przewrócenia obiektowi dawnej świetności, przy jednoczesnym wprowadzeniu do wnętrza nowoczesnych rozwiązań oraz elementów wyposażenia aktualnie obecnego designu. Obiekt zostanie utrzymany w odcieniach czerni i beżu jako wyjściowy element koncepcji kolorystycznej wnętrza – tłumaczy Joanna Grocholska.
Kolorystyka zaczerpnięta z projektu Christiana Diora stała się podstawą koncepcji kolorystycznej wnętrza utrzymanego w odcieniach czerni i beżu. Strój pochodzi z kolekcji „New Look” z 1947. W swojej formie jest wyrazem elegancji i kobiecości które stały się kolejną inspiracją dyktującą kierunek stylistyki wnętrza.
Wykorzystanie wzorów jest wprowadzeniem do wnętrza nowej wartości, korzystającej z technologii nadruku na tapecie. Wprowadzony zabieg swoim wyglądem, odwołuje się do techniki malarstwa ściennego, podkreślając jednocześnie historyczny charakter obiektu.
źródło: Joanna Grocholska
Czytaj też: Zabytek | Pałac | Portfolio | Metamorfoza | Historia | whiteMAD na Instagramie