Nowe życie przemysłowego budynku. Teraz są tutaj biura [ZDJĘCIA]

To nowy rozdział w historii przemysłowego budynku. W Bratysławie pozostało niewiele obiektów z taką historią. Tym, którym udało się dostosować do współczesności jest jeszcze mniej.

Ceglany budynek dawnej ciepłowni zaprojektował Dušan Jurkovič, jego nową historię przygotowali architekci z pracowni Perspektiv, którzy opracowali projekt renowacji przemysłowego budynku i zmiany jego funkcji na nowoczesne biuro Base4Work. Projekt przebudowy całego budynku przygotował Martin Paško z DF Creative Group. W pracach zaangażowani byli też eksperci firmy PAMARCH.

Studio Perspektiv słynie z projektów wnętrz budynków biurowych. Do współpracy zaprosił ich deweloper, którzy chciał stworzyć unikalną przestrzeń do pracy. Przestrzeń miała być uniwersalna i stanowić atrakcyjne miejsce zarówno dla klientów korporacyjnych jak i start-upów i freelancerów. Architekci ograniczyli ingerencję w oryginalną bryłę budynku do minimum. Chcieli, aby dziedzictwo Dušana Jurkoviča zostało w jak największym stopniu zachowane.

Projektując wnętrze przestrzeni coworkingowej dostrzegliśmy kontekst oryginalnego zabytku i nowej przestrzeni. Staraliśmy się dopełnić to miejsce i nawiązać do historii zarówno stylem, jak i geometrią nowych elementów. Chcieliśmy też, by zarówno nowe, jak i oryginalne części były wyraźnie rozpoznawalne – nie chcieliśmy naśladować oryginalnego dzieła – mówią architekci Jan Antal i Barbora S. Babocka.


Nowy budynek ma pięć kondygnacji i został umieszczony wewnątrz dawnej kotłowni. W całym wnętrzu dominują betonowe leje, które wraz z oryginalnym dźwigiem tworzą nietypowy i otwarty sufit biura. Na każdej kondygnacji znaleźć można tradycyjne biurka, tak zwane hot deski, oddzielne sale do spotkań, budki telefoniczne, sale warsztatowe i konferencyjne. Co ciekawe, te ostatnie powstały też w dawnych betonowych lejach, które pierwotnie służyły do przechowywania paliw stałych.

Surowe wnętrze ocieplają dywany i okładziny ścienne, które wykonano z materiałów pochodzących z recyklingu oraz naturalnych surowców. Ich zadaniem jest nie tylko wizualnie ożywiać wnętrze, ale też pozytywnie wpływać na akustykę przestrzeni.

W sumie w dawnej ciepłowni znajduje się 3900 m kw. powierzchni biurowej, która może pomieścić 450 osób.

Czytaj też: Biuro | Cegła | Elewacja | Słowacja | whiteMAD na Instagramie

fot. BoysPlayNice, www.boysplaynice.com