Nowe życie starej kamienicy. Teraz to Samo Centrum Wszechświata

W Warszawie przy ul. Chłodnej do niedawna opuszczona i zaniedbana kamienica zmieniła się w tętniące życiem centrum spotkań i niezwykłych aktywności. Powstał nowoczesny dom kultury, którego nazwa nie jest dziełem przypadku.

„Samo Centrum Wszechświata” znajduje się przy ul. Chłodnej 29 w centrum Warszawy. Otwarto tam przestrzeń, w której i z którą można zrobić niemal wszystko… To z jednej strony miejsce, gdzie można przyjść prywatnie – umówić się na  kawę i zdrowe przekąski, poddać wizerunkowej metamorfozie w rozbudowanej strefie beauty czy uczestniczyć w zajęciach sportowych i rozwojowo-edukacyjnych, wernisażach i wystawach fotografii. 

W SCW można również zorganizować firmowe wydarzenia z klasą, czy w wyjątkowej przestrzeni uczestniczyć w szkoleniach i konferencjach, lub w atrakcyjny i nowatorski sposób zaprezentować swoje produkty i usługi podczas spotkań prasowych, pokazów i prezentacji. 

Samo Centrum Wszechświata to przede wszystkim kreatywna przestrzeń eventowa która łączy ludzi o wyjątkowych talentach z osobami które wyjątkowych osób i miejsc poszukują.

Tyle rzeczy w jednym miejscu? Tak! Samo Centrum Wszechświata ma niemal tysiąc m kw. powierzchni, znajdujących się w budynku, którego historia sięga 1890 roku. Początkowo przez długie lata działała tutaj fabryka wyrobów metalowych, później w budynku działało kino „Czary”. Ceglany obiekt przez chwilę był nawet hostelem. Jednak budynek przez lata nie był remontowany i ostatecznie wyprowadzili się z niego wszyscy najemcy.

Wnętrze przed i po przebudowie:


Potencjał tkwiący w kamienicy odkryli Anna Kurnicka oraz Andrzej Słoniewicz. To właśnie oni zdecydowali się tchnąć w opuszczony gmach drugie, naszym zdaniem, znacznie ciekawsze życie. Nim narodziło się Samo Centrum Wszechświata należało przeprowadzić gruntowny remont, a ten trwał wiele miesięcy. Twórcy tego miejsca, na każdym etapie zmagali się z wieloma trudnościami, musieli współpracować z konserwatorem zabytków, przygotować dziesiątki ekspertyz i analiz. W ramach prac oczyszczono piwnicę, która wcześniej była zasypana ziemią, wzmocniono całą konstrukcję, wymieniono wszystkie instalacje, naprawiono dach i zaadoptowano pomieszczenia na potrzeby aktywności zbiorowych.

Anna Kurnicka i Andrzej Słoniewicz

Miesiące ciężkiej pracy opłaciły się. Nad projektem wnętrza czuwała Anna Kurnicka, która chciała zachować przedwojenny klimat a jednocześnie zwiększyć funkcjonalność i dostosować obiekt do współczesnych wymogów. Dlatego na podłogach pojawiła się elegancka biało-czarna szachownica i drewniany parkiet, a białe ściany ozdobiły sztukaterie, nadające miejscu elegancji i tworzące wyjątkowy klimat. To w połączeniu z dużą i wysoką przestrzenią sprawiło, że wnętrza wyglądają nowocześnie i mają industrialny charakter. Każda z poszczególnych sal stanowi odrębną całość pod względem użyteczności, ale poszczególne moduły mogą łączyć się tworząc niezwykle przemyślaną koncepcję architektoniczną dla większych realizacji. SCW stanowi dziś naprawdę ciekawą i dającą ogromne możliwości aranżacyjne eventownię. Poza imprezami i wydarzeniami oferuje między innymi szkołę tańca, zajęcia cykliczne i warsztaty rozwojowe.

Na ostatnim piętrze Samego Centrum Wszechświata znajdują się „Przyjemności”, kolejna przestrzeń z niezwykła historią. Szefem jest tutaj Marek Bryczyński, znany stylista fryzur, który marzył o stworzeniu wyjątkowego miejsca beauty. „Przyjemności” od  początku nie miały być zwykłym salonem. Tutaj można nie tylko poddać się wizerunkowej metamorfozie, ale również odprężyć, wymienić uśmiechy, czy porozmawiać z innymi gośćmi i poczuć się jak w ulubionej kawiarni. Miejsce oferuje szeroki zakres usług wizerunkowych znacznie wykraczając poza ramy tradycyjnych salonów fryzjerskich. Do współpracy Marek zaprosił wybitnych specjalistów jak np. Ewę Gil cenioną w całym kraju makijażystkę i eksperta wizerunkowego. Jednak to, co naprawdę wyróżnia „Przyjemności” to wyjątkowa, przyjazna atmosfera, która sprawia że na pewno zechcesz tam wracać nie tylko by zmienić swoją fryzurę.

Samo Centrum Wszechświata jest miejscem, którego brakowało w tej części Warszawy. Tworzą je naprawdę fajni ludzie, z tysiącami ciekawych pomysłów Jeśli więc nie wiesz, co robić w stolicy, wystarczy zajrzeć na www.samocentrum.com lub profil na Facebooku. Bo wszechświat zaczyna się tutaj!

Zdjęcia po przebudowie:

zdjęcia: Samo Centrum Wszechświata, redakcja