Nowe życie starej szkoły. Zabytek odzyska dawny blask

Rusza rewitalizacja budynku dawnej szkoły Henryka Grohmana w Łodzi. Po przebudowie zmieni się w nowoczesny obiekt z biurami i mieszkaniami.

Zabytkowy kompleks szkoły Grohmana odzyska dawny blask. Przebudowa i rozbudowa obiektu ma przywrócić gospodarcze i społeczne funkcje temu obszarowi miasta. W jego sąsiedztwie znajduje się między innymi Willa Ludwika Grohmana oraz Dawna Fabryka Henryka Grohmana, dlatego nad całym projektem czuwał konserwator zabytków.

Projekt zakłada przebudowę całości i dobudowanie drugiej kondygnacji nad częścią stanowiącą kiedyś salę gimnastyczną. Od wschodniej strony budynek zyska nową przestrzeń, a jego powierzchnia zwiększy się o 400 m kw i będzie wynosić 1200 m kw.

Pierwszy etap rewitalizacji obejmie m.in. wymianę stropów z drewnianych i stalowo-ceramicznych na żelbetowe, wymianę uszkodzonych elementów drewnianej więźby dachowej, przebudowę ścian i sposobu podparcia schodów przy wejściu do budynku, zamurowanie istniejących i wykonanie nowych otworów drzwiowych, naprawę uszkodzonych fragmentów istniejących murów.

Koncepcja zagospodarowania terenu Targowa 77 przewiduje również wzniesienie nieruchomości o trzech kondygnacjach mieszkalnych, w zabudowie wielorodzinnej. Zaprojektowany budynek będzie mieć ceglaną elewację i duże przeszklenia, dzięki temu ma dobrze korespondować z sąsiednią zabudową. To właśnie w tej części powstaną mieszkania.

źródło: materiały prasowe UM Łódź