Scala History

Nowe życie starych budynków. Tak odzyskują dawną świetność

Według badań, w Polsce znajduje się kilka tysięcy obiektów, które wymagają podjęcia pilnych działań naprawczych. Zlokalizowane są najczęściej w obrębie dużych aglomeracji, jak: Warszawa, Kraków, Trójmiasto czy Wrocław. Odzyskiwanie tych terenów poprzez rewitalizację, stanowi warunek konieczny zrównoważonego rozwoju oraz przywracania harmonii szybko rozwijającym się obszarom miejskim. Są firmy, które odnajdują te przestrzenie i oddają miastom w nowych formach i funkcjach. Jedną z nich jest Moderna Holding.

Moderna Holding to doświadczony deweloper z Trójmiasta, specjalizujący się w nieruchomościach typu premium. Posiada jednak w swoim portfolio kilka nietuzinkowych projektów, które można zaliczyć do grona zapomnianych obiektów architektonicznych. Dziesiątki lat temu obiekty te były częścią urbanistycznej tożsamości najważniejszych polskich miast. Z biegiem lat zupełnie utraciły dawne znaczenie i popadły w zapomnienie. W trakcie swojej 15-letniej działalności Moderna dokonała kilku zjawiskowych przeobrażeń – m.in. w Trójmieście czy Warszawie – które stanowią inspirujący przykład wielopłaszczyznowego podejścia do zagadnienia rewitalizacji.

Nowe życie wrocławskich ikon

Poza rynkiem trójmiejskim oraz warszawskim, kolejnymi dużymi projektami Moderny Holding będą dwa budynki zlokalizowane w stolicy Dolnego Śląska – Wrocławiu. Pierwszy z nich to ikoniczny reprezentant architektury modernistycznej, w którym nie brakuje brutalistycznych nawiązań, czyli biurowiec ZREMB położony przy ul. gen. Romualda Traugutta. Drugą wrocławską perłą, która trafi pod skrzydła Moderny Holding, jest niezwykle zróżnicowany stylistycznie budynek Poczty Paczkowej mieszczący się przy ul. Jana Ewangelisty Purkyniego. To historyczny, miejski zabytek, w którym neobarok miesza się z elementami secesji.

Oba projekty będą niezwykłym wyzwaniem dla dewelopera – zarówno pod względem logistycznym, jak i budowlanym oraz architektonicznym. Wszystko będzie odbywało się rzecz jasna pod okiem konserwatora zabytków.

Jednym z największych wyzwań w budynkach wznoszonych ponad 50 lat temu jest ich dostosowanie do nowej funkcji przy jednoczesnym spełnieniu wymagań warunków technicznych. W obiektach zabytkowych często jedynym sposobem na to jest docieplanie od środka, co jest zdecydowanie bardziej wymagające od strony technicznej. Dzisiaj, w czasach polityki dążenia do zeroemisyjności, przywracanie do życia istniejących, nieużytkowanych obiektów jest tak bardzo ważne ze względu na obniżenie wbudowanego śladu węglowego, przy jednoczesnym wyzwaniu związanym ze śladem węglowym operacyjnym – tłumaczy Norbert Cendrowski, Dyrektor ds. Planowania Produkcji Moderny Holding.

Moderna dołączyła jakiś czas temu do Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Wrocławskie inwestycje powstaną w oparciu o standardy BREEAM, które będą potwierdzeniem dbałości firmy o zasady zrównoważonego budownictwa oraz projektowanie inwestycji zgodnie z obowiązującymi trendami oraz wytycznymi.

Powrót do świetności z lat 30.

Jednym z największych wyzwań dla Moderny była z pewnością rewitalizacja symbolu „miasta morza”, czyli gdyńskiej siedziby Banku Polskiego. Projekt autorstwa Stanisława Filasiewicza powstał w latach 30. XX wieku i przez dekady stanowił wcielenie najśmielszych gdyńskich aspiracji. Zastosowane do jego budowy materiały oraz rozmach dekoracyjny sprawiły, że była to ówcześnie jedna z najdroższych inwestycji Banku Polskiego na terenie RP.

Bank Polski, fot. SWOBODA MALKO

W 2017 roku, gdy Moderna kupiła budynek, gmach banku był w trudnym stanie technicznym. Dwa lata później rozpoczęto proces renowacji, który zakładał m.in. odtworzenie historycznych detali, takich jak drewniane profile okienne czy szlachetne tynki terazzo (których czyszczenie i uzupełnianie wymagało ogromnych nakładów pracy).

Prace zakończono w 2021 roku. Obiekt przeszedł wszystkie wymagane odbiory budowlane i konserwatorskie, a Gdynia odzyskała blask jednego ze swoich architektonicznych symboli.

Przeprowadzamy renowacje istniejących obiektów, poszukujemy dla nich nowego życia i funkcji. Jednocześnie w obecnie projektowanych nowych budynkach powinniśmy przewidywać potencjalną zmianę funkcji użytkowej, tak aby przedłużyć istnienie wielu obiektów w zmieniających się uwarunkowaniach zewnętrznych. To musi jednak wynikać ze świadomości projektantów, jak i samego klienta czy inwestora – mówi Norbert Cendrowski.

Bank Polski, fot. SWOBODA MALKO

Ocalała kamienica

Inny architektoniczny relikt, który udało się odzyskać dzięki staraniom Moderny, mieści się przy ul. Zajęczej na warszawskim Powiślu. To jedna z nielicznych, ocalałych z zawieruchy II wojny światowej kamienic, która łączy w sobie przedwojenny sznyt oraz nowoczesne zacięcie.

W tym przypadku jednym z największych wyzwań okazało się przywrócenie utraconego blasku szlachetnym tynkom. Zabytkowa kamienica zyskała nowe życie i zachwyca dziś mieszkańców stolicy swoją przestronnością i świetlistością. Wysiłek, jaki firma włożyła w projekt Moderna Powiśle, został doceniony przez międzynarodowe grono branżowych ekspertów, czego potwierdzeniem była nagroda w konkursie European Property Awards.

Moderna Powiśle, fot. SWOBODA MALKO

Nowe życie koszar

Uznanie branży zdobyła również trójmiejska realizacja Moderny – Scala History. Jej częścią jest budynek „Czerwonych Koszar”. Pierwotnie pełnił funkcję wojskową, dlatego jego przedefiniowanie stanowiło dla firmy jedną z największych trudności adaptacyjnych.

W porozumieniu z konserwatorem zabytków oraz zgodnie z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego udało się stworzyć koncepcję przestrzeni z zachowaniem szacunku do historycznej zabudowy, a także miejscem dla dwóch bardziej współczesnych części. Nowe budynki mają otrzymać certyfikat BREAAM International New Construction V6, który potwierdza spełnienie wymogów w kwestii zrównoważonego i odpowiedzialnego budownictwa.

Scala History to jeden z najbardziej zaawansowanych projektów, jakie prowadziliśmy w ciągu 15 lat działalności firmy. Certyfikacja będzie potwierdzeniem tego, że nasza wizja współgra z oczekiwaniami społecznymi w zakresie zrównoważonego budownictwa. BREEAM stanowi jeden z najbardziej wiarygodnych systemów oceny budynków oraz dowód spełnienia różnorodnych wymogów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Chcąc zmierzać w kierunku redukcji niekorzystnego wpływu na stan środowiska, należy już na wczesnym etapie projektowym myśleć o tym, jak będzie wyglądał pełny cykl życia danego obiektu. W związku z tym należy uwzględnić 10 różnych kategorii, które są istotne przy walidacji, m.in. jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczną, dostępność transportową, materiały i konstrukcję, zarządzanie eksploatacją i realizacją czy gospodarka wodą oraz odpadami. Należy chociażby zwrócić uwagę na emisję hałasu związanego z inwestycją i dostosować jego poziom względem wymagań, ocenić ryzyko powodziowe czy wpływ czynnika grzewczego i chłodzącego, długotrwały wpływ na różnorodność biologiczną, odpowiedzialne pozyskiwanie materiałów z deklaracjami środowiskowymi, obliczenie indeksu dostępności czy wykonanie analizy źródeł energii niskoemisyjnych – wyjaśnia Agata Zwarra, Kierownik Zespołu Koordynacji w Modernie Holding.

Scala History

Historyczna Scala działań

Budynek koszar został wzniesiony 135 lat temu, a działania skupiły się na poszukiwaniu formy czerpiącej z ceglanej elewacji oraz znalezieniu dla niej współczesnych środków wyrazu z użyciem materiałów tradycyjnych i dodaniu do nich nowoczesnych ram.

Przy powstawaniu projektu wnętrz duży nacisk położony został na klatki schodowe, których ceglane ściany, sklepienia oraz łęki konstrukcyjne będą wyeksponowane w całości. Cegła poddana zostanie starannym pracom konserwatorskim, usunięte betonowe zamienniki, wymienione cegły z ubytkami, uzupełnione braki oraz niewłaściwe przemurowania. Oczyszczone będą ostrożnie powierzchnie cegieł oraz powstałe nawarstwienia, aby nie uszkodzić samej struktury materiału. Równie istotnym elementem wnętrz będzie drewniana stolarka okienna w pięknym grafitowym kolorze. Zgodnie z programem prac konserwatorskich, drzwi w głównych ciągach komunikacyjnych wykonane będą na wzór tych charakterystycznych dla końcówki XIX w.

Z uwagi na dużą dekoracyjność zarówno stolarki okiennej, jak i drzwiowej oraz fakturę samej cegły, pozostałe materiały będą stanowiły swojego rodzaju tło dla elementów historycznych. Zastosowane zostaną naturalne, stonowane kolory, które pozwolą wyjść na pierwszy plan wszystkim „świadkom” długiej historii zabytkowego gmachu. W jednym z korytarzy przyszli użytkownicy uświadczą spotkania z żeliwną, zdobioną, polichromowaną kolumną, która najprawdopodobniej trafiła do budynku wtórnie jako podpora innego obiektu (najpewniej dworca kolejowego).

Scala History

Całość wnętrz, poprzez konieczność przeprowadzenia nowych instalacji, będzie korespondowała częściowo z wystrojem industrialnym, jednocześnie nawiązując do nietuzinkowej tożsamości miejsca. Ślady historii będą się przeplatały ze współczesnymi rozwiązaniami, ale co najważniejsze – piękny budynek ponownie będzie przywrócony do użytku.

źródło: Moderna Holding (www.moderna.pl)

Czytaj też: Metamorfoza | Zabytek | Apartament | Historia | Polecane | Gdańsk | Warszawa | whiteMAD na Instagramie