Saint-Gobain Architecture Student Contest
Pierwsze miejsce zdobył projekt nr 41 – “Chain of Change” z Finlandii

Nowe życie zaniedbanej działki w Warszawie. Wyniki konkursu Saint-Gobain Architecture Student Contest

To jeden z najciekawszych architektonicznych konkursów, o których pisaliśmy. Saint-Gobain Architecture Student Contest to międzynarodowe wydarzenie, w którym biorą udział studenci z całego świata. W ostatniej edycji musieli stworzyć projekt rewitalizacji działki, która położona jest obok dworca wschodniego w Warszawie. Najlepszy projekt przygotował zespół z Finlandii.

W ostatniej edycji konkursu Saint-Gobain wzięło udział 1567 uczestników z ponad 220 uczelni na świecie. W pierwszym etapie studenci rywalizowali w edycjach krajowych. Najlepsze projekty trafiły do międzynarodowego etapu. W tym roku w finale rywalizowały w sumie 52 zespoły z 32 państw.

Formuła konkursu już od pierwszej edycji zorganizowanej w 2004 roku zakłada opracowanie projektu architektonicznego zagospodarowania miejsca, które jest wyznaczone przez organizatorów. W ostatniej edycji studenci z całego świata projektowali metamorfozę działki w Warszawie. Na najlepsze oceny mogły liczyć projekty, które wyróżniają się innowacyjnością i wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju, w myśl celu nadrzędnego Saint-Gobain: „Making the world a better home” (czynienie świata lepszym miejscem do życia – przyp. red.). Na projektowanej działce znajduje się budynek fabryki, który jest objęty ochroną konserwatora zabytków. Studenci musieli zaprojektować jej renowację. Dodatkowo należało przygotować projekt akademika zlokalizowanego w sąsiedztwie. Proponowane rozwiązania musiały być zgodne z wizją Warszawy neutralnej klimatycznie 2050 i wizją strategii #Warszawa2030. Analiza zgłoszonych prac jest o tyle ciekawa, że mogliśmy poznać projekty dla Warszawy, przygotowane przez młodych architektów, którzy w większości nie są kulturowo związani z Polską.

Zwycięskie projekty zobaczyliśmy podczas globalnego finału, który zorganizowany był w Warszawie w czerwcu tego roku. W konkursie przyznano pięć nagród, które trafiły do reprezentantów Finlandii, Łotwy, Polski i Meksyku.

Pierwszą nagrodę otrzymał zespół z Finlandii z Uniwersytetu w Oulu, w składzie Marty Stewart i Kalle Oiva, którzy przygotowywali projekt pod okiem nauczyciela Petri Aarnio. Ich projekt “Chain of Change” zakłada renowację fabryki oraz budowę sześciu budynków, których wysokość kaskadowo maleje biegnąc w stronę fabryki. Taki zabieg sprawił, że stara fabryka nie jest zdominowana przez nową część, ale stała się integralną częścią całego kompleksu. Dwuspadowy kształt dachów wynika z inspiracji budynkiem fabrycznym. Powstał swego rodzaju “łańcuch wież”, które studenci z Finlandii połączyli zielonymi mostami. Jury doceniło ten projekt za wysoką jakość architektoniczną, techniczną, środowiskową i społeczną. Zaproponowany układ budynków sprzyja kształtowaniu się społeczności studenckiej. Dodatkowym atutem jest wykorzystanie odnawialnej energii słonecznej, które zostało dobrze wkomponowane w cały kompleks.


Drugą nagrodę zdobył zespół łotewski z Politechniki w Rydze. Autorzy projektu to Edgars Plocins, Rojs Rozentāls, a opiekun merytoryczny to Edgars Bondars. W projekcie “Rust Green” łotewscy studenci manifestują potrzebę troski o klimat. Według ich koncepcji studenckie zabudowania ostrzegają przed apokaliptycznym scenariuszem, w którym niszczejące budynki powoli zarasta natura. Upływ czasu odzwierciedlają użyte materiały, które mają tendencję do zmiany swoich właściwości w czasie. Dodatkowo reprezentacja Łotwy otrzymała Nagrodę studencką, przyznawaną przez inne zespoły studentów biorące udział w konkursie.


Trzecią nagrodę przyznano drużynie z Polski. Studenci Politechniki Gliwickiej – Grzegorz Staroń i Grzegorz Środa przygotowali swoją koncepcję pod okiem profesora Andrzeja Dudy. Projekt “Botanic Frame” zakłada renowację fabryki, która staje się najważniejszym obiektem działki. Nowy, minimalistyczny akademik jest jak rama, która wyznacza granice działki i otula fabrykę. Całość wypełniły kolorowe tarasy i zielone patio. Studenci będą mogli korzystać z ogrodu botanicznego i bieżni zawieszonej nad ich głowami.


Nagrodę specjalną tej edycji otrzymał zespół z Meksyku. Alon Shporen Tartakovski, Alejandro Gorshtein Czonstkowsky i Lucas Saldivar Cueto-Felgueroso, studenci Uniwersytetu Iberoamericana z Miasta Meksyk przygotowali pracę konkursową pod okiem Gerardo Velazqueza Floresa. Projekt “Econtainer Student Living” zakłada wykorzystanie starych kontenerów transportowych, które zostały zmienione w atrakcyjne miejsce do życia.

Byłem pod wrażeniem wysokiej jakości projektów, które zostały zaprezentowane przez studentów w tym roku. Nie tylko z perspektywy architektonicznej, ale także pod względem integracji wyzwań środowiskowych i społecznych. Jury nie miało łatwego zadania przy wyborze zwycięzców. Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, że Saint-Gobain może dać przestrzeń do wyrazu temu nowemu pokoleniu architektów, które jak zobaczyliśmy w pełni utożsamia się z naszym celem: “ Making the world a better home” – Benoit Bazin, CEO Grupy Saint-Gobain.

Warto dodać, że zwyciężczyniami edycji 2019 Architecture Students Contest z finałem we włoskim Mediolanie zostały Polki – Anna Barwińska i Joanna Klimasz z Politechniki Śląskiej, które po jego wygraniu i pokonaniu tysięcy konkurentów z całego świata założyły własną pracownię architektoniczną.

Architecture Students Contest to międzynarodowy konkurs architektoniczny o zasięgu globalnym organizowany od 2004 roku przez Grupę Saint-Gobain. Co roku bierze w nim udział blisko trzy tysiące studentów architektury z 40 krajów, reprezentujących ponad 200 uczelni wyższych. W organizowanej raz do roku edycji konkursu uczestnicy stają przed zadaniem rewitalizacji rzeczywistego obszaru wyznaczonego przez organizatorów w jednym z miast na świecie. W latach poprzednich były to m.in. Paryż, Madryt, Mediolan i Dubaj. W tym roku to Warszawa, gdzie w dniach 8-10 czerwca odbył się globalny finał konkursu. Kolejna edycja konkursu będzie miała finał w Portugalii.

Saint-Gobain, światowy lider w dziedzinie lekkiego i zrównoważonego budownictwa, tworzy, produkuje i dystrybuuje materiały oraz usługi dla rynku budowlanego i przemysłowego. Zintegrowane rozwiązania w zakresie renowacji budynków publicznych i prywatnych, lekkiego budownictwa oraz dekarbonizacji budownictwa i przemysłu są opracowywane w procesie ciągłej innowacji i zapewniają zrównoważony rozwój i efektywność. Zobowiązanie Grupy wyrażone jest w jej celu nadrzędnym: “MAKING THE WORLD A BETTER HOME”.

źródło: Saint-Gobain

Czytaj też: Warszawa | Renowacja | Szkło | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem we współpracy z Saint-Gobain.