Nowoczesna biblioteka w Chinach. Wygląda jak kokon jedwabników!

Chiny to jeden z najprężniej rozwijających się krajów świata. Rozwój dotyczy nie tylko kwestii technologicznych, społecznych, czy ekonomicznych. Znacznie poprawiła się jakość chińskiej architektury, która zamiast kopiować, zaczyna wytyczać nowe standardy dla świata. Przykładem jest nowoczesna biblioteka w Chinach od architektów z pracowni MAD. 

Nowoczesna biblioteka w Chinach, która została zaprojektowana przez wybitnych architektów z pracowni MAD powstanie nad brzegiem Morza Południowego, w południowej części Chin. Architekci zaproponowali stworzenie minimalistycznego obiektu, który będzie w stanie pomieścić ponad 10.000 książek, a także zaoferuje odwiedzającym takie udogodnienia jak sale multimedialne i konferencyjne, kawiarnie, restauracje, tarasy widokowe, czy spory ogród z widokiem na morze. 


Architekci projektując obiekt inspirowali się kokonami jedwabników, których hodowla jest wciąż kultywowaną tradycją, a same owady są swego rodzaju ikoną regionu, w którym powstanie biblioteka. Architekci dodają, że zastosowanie takiej bryły i bezpośrednie odniesienie się do natury ma swoje podstawy w beahwiorystyce. Według badań architektów, ludzie czują się znacznie lepiej we wnętrzach o obłych, sinusoidalnych kształtach, niż w takich, w których znajdują się wyraziste kontrasty i ostre kąty.

Czytaj też: Chiny | Architektura | Ciekawostki | Biblioteka  | Muzeum | Minimalizm

źródło: MAD
wizualizacje:  SAN

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły