Nowoczesna dobudówka do Klasztoru Świętego Franciszka na Korsyce zaprojektowana została przez francuską architektkę Amelię Tavellę. Klasztor wybudowany w 1480 roku przez ostatnie lata był opuszczony i stopniowo popadał w ruinę. Dzięki modernizacji i nowemu skrzydłu powróciło do niego życie!
Klasztor Świętego Franciszka znajduje się w południowej części francuskiej wyspy Korsyka, w miejscowości Sainte-Lucie-de-Tallano. Budynek usytuowany jest na wzniesieniu, pośród korsykańskich wzgórz. Z okien klasztoru rozpościera się widok na położoną poniżej wioskę i gaje oliwne. Klasztor składa się z dwóch połączonych skrzydeł, w jednym z nich znajduje się dzwonnica i kaplica, w drugim część mieszkalna dla zakonników. Z tyłu klasztoru znajduje się cmentarz.
Zaprojektowana przez architektkę Amelię Tavellę nowoczesna dobudówka do klasztoru wykonana została niemal w całości z kortenu. Nowa część subtelnie przenika się z piętnastowiecznymi murami klasztoru tworząc spójną całość.
“Wierzę w siły wyższe i niewidzialne. Klasztor Świętego Franciszka w Sainte-Lucie-de-Tallano, zbudowany w 1480 roku jest częścią tej wiary. Umieszczony na wzgórzu obiekt, był pierwotnie zamekiem obronnym, zanim stał się miejscem modlitwy, odosobnienia, wybranym przez mnichów świadomych absolutnego piękna tego miejsca. wiara wznosi się ku wzniosłości“. – mówi Amelia Tavella
Architektka wspomina, że po przybyciu na miejsce doznała szoku. Budynek był niemal całkowicie zrujnowany, a dzika roślinność wbijała się w szczeliny wewnątrz kamiennego muru, stopniowo krusząc je na mniejsze kawałki, ale jednocześnie utrzymując konstrukcję niczym siatka ochronna. Tavella uznała, że zamiast całkowicie usunąć ten “roślinny pancerz“, który spowił mury, należy go uhonorować jako “istotny element historycznego pomnika“, który chronił budynek przed zawaleniem, gdy stał pusty.
“Obecnie budynek łączy przeszłość i nowoczesność obejmujące się nawzajem, składające sobie obietnicę, że nigdy się nie zdradzą. Jeden staje się drugim i nikt nie zostaje wymazany. Jest to wplatanie czasu dawnego w czas nowy, który nie odwraca, nie rekompozycjonuje, lecz łączy i scala. Jedno staje się przedłużeniem drugiego. Na mojej korsykańskiej wyspie (red. architektka pochodzi z Korsyki) zawsze budowałam w ten sposób, jak archeolog, który łączy to, co było, co jest co się wydarzy; nie usuwam, tylko wieszam, wiążę, przymocowuję, przesuwam, opierając się na pierwotnym gruncie, na oryginalnym dziele : miedź ujawnia kamień.” – podsumowuje Amelia Tavella
Zbudowany w 1480 roku Klasztor Świętego Franciszka na Korsyce wpisany jest na listę zabytków.
Czytaj też: Wnętrza | Renowacja | Metamorfoza | Historia | Zabytek | Francja | Korten | Kościół
źródło: https://www.instagram.com/amelia_tavella/