Nowoczesna hala sportowa powstała przy jednym z najstarszych warszawskich liceów.

Długo wyczekiwana hala sportowa przy Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja na warszawskiej Ochocie wkrótce zostanie oddana do użytku uczniom i mieszkańcom dzielnicy. Duży udział w zaprojektowaniu obiektu miała poznańska spółka DEMIURG.

XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja jest jedną z najstarszych placówek oświatowych w Warszawie. Szkoła, zlokalizowana w zabytkowym, przedwojennym budynku, potrzebowała nowoczesnej sali gimnastycznej, w której odbywałyby się lekcje wychowania fizycznego oraz sportowe zajęcia pozalekcyjne.

Pierwszy projekt budowy został wyłoniony w konkursie zorganizowanym przez Urząd Dzielnicy Ochota. Jednak ze względu na zmiany w przepisach prawa, a także oczekiwania Inwestora, koncepcja wymagała modyfikacji. Podjęła się tego poznańska spółka DEMIURG.


Projekt budynku powstał w całości w nowoczesnej technologii BIM, czyli modelowania informacji o budynku. Stworzono kompleksowy, precyzyjny model obiektu oraz wszystkich instalacji, aby ułatwić proces projektowania oraz wykonawstwa – mówi Inga Rolek, architekt DEMIURG.

Projekt oparto na pierwotnej idei płynnej, dynamicznej formy, którą uzyskano za pomocą konstrukcji stalowej pokrytej płytami z blachy tytan-cynkowej. Spółka DEMIURG zaprojektowała dodatkowo podziemny łącznik hali sportowej ze szkołą, a także przestronną klatkę schodową, z której od środka widać wygięty dach budynku. Powierzchnia użytkowa wynosi ponad 2000 m2. 

Nowoczesny obiekt został zaprojektowany z poszanowaniem środowiska oraz wykorzystaniem ekologicznych rozwiązań. W projekcie uwzględniono obecny na działce starodrzew. Dodatkowo, budynek będzie energooszczędny, a do jego ogrzania zostaną wykorzystane nowoczesne, proekologiczne i ekonomiczne pompy ciepła.

Uczniowie będą mogli korzystać z pełnowymiarowego boiska do piłki ręcznej, boisk do siatkówki i koszykówki oraz sali fitness. Hala sportowa będzie wyposażona w funkcjonalną infrastrukturę: szatnie z prysznicami, toalety i pomieszczenia dla nauczycieli oraz trenerów.

Projekt budynku został oddany przez DEMIURG w 2016 r. Sala uzyskała już prawomocne pozwolenie na użytkowanie.

źródło: materiały prasowe