Nowoczesna plomba to projekt, którego autorem jest Damian Zabłocki. Budynek miałby zostać zbudowany przy al. Słowackiego. Projekt „Nowoczesne strefy coworkingowe i biurowe w zabudowie plombowej dla studentów oraz przedsiębiorców w Krakowie” Damian Zabłocki przygotował w ramach pracy inżynierskiej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Promotorem jego pracy była dr hab. inż. arch. Joanna Jabłońska.
Projekt miałby wypełnić pierzeję. Jednocześnie forma nowego budynku ma nawiązywać do historycznej architektury miasta i stanowić jej nowoczesną interpretację. Projekt powstał w odpowiedzi na dużą liczbę uczelni wyższych oraz rozwinięty sektor przedsiębiorczości w Krakowie. Miejsce ma odpowiadać na potrzebę atrakcyjnych miejsc do pracy zdalnej.
Nowoczesna plomba jako strefa coworkingowa ma pomóc osobom, które potrzebują wyraźnego podziału między strefą odpoczynku, a przestrzenią do pracy czy nauki. Mieszanie ich w mieszkaniach może negatywnie wpływać na efektywność. Pracując zdalnie często nie mamy odpowiednich warunków do skoncentrowanej aktywności, dlatego utworzenie klarownego rozgraniczenia między tymi dwiema strefami życia jest kluczowe dla komfortu psychicznego.
Miejsca coworkingowe są często atrakcyjną opcją dla tych, którzy potrzebują zmiany otoczenia. Takie też miejsce chciał zaprojektować Damian Zabłocki, projektując nowoczesną plombę.
Projektant rozpoczął prace projektowe od analizy terenu. Gdzie taki budynek miałby powstać, aby był dostępny dla możliwie wielu osób? Wybór padł na działkę przy Placu Inwalidów.
To miejsce cieszy się dużym zainteresowaniem studentów ze względu na swoją atrakcyjną lokalizację. Znajduje się ono w bliskim sąsiedztwie najważniejszych placówek edukacyjnych, a także jest dostępne z Dworca Głównego, co zwiększa jego atrakcyjność. Z odległością maksymalną 20 minut pieszo, czyli około 1 km, można dotrzeć do wielu uczelni wyższych – wyjaśnia Damian Zabłocki.
Kolejną kluczową kwestią jest forma architektoniczna projektowanego budynku. W otoczeniu al. Słowackiego dominuje zabudowa z końca XIX i początku XX wieku. Student zwraca uwagę, że kamienice w pierzei wyróżniają się ornamentyką i cegłą, która jest często wykorzystywanym materiałem w krakowskiej architekturze. Projektując budynek kierował się wskazaniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Zdecydował, że parter budynku zostanie cofnięty od frontu od dwa metry. W kontekście sąsiedniej zabudowy uwzględnił wysokość parteru, gzymsu oraz kalenicy po obu stronach. Również wysokość budynku odpowiada wysokości sąsiednich obiektów. Dzięki zróżnicowanej formie elewacji udało się stworzyć dynamiczną bryłę, która jednocześnie harmonizuje z otoczeniem. W najwyższym punkcie budynek ma 22,45 m wysokości, co pozwoliło wyróżnić budynek na tle pierzei. Na płaskim dachu młody architekt zaprojektował panele fotowoltaiczne oraz zieleń.
Damian Zabłocki podzielił budynek na kilka stref funkcjonalnych. Coworkingowa ma powstać na parterze i będzie stanowić otwartą przestrzeń. To uniwersalna strefa, którą w razie potrzeby można szybko przearanżować i zorganizować w niej na przykład wykłady. Dzięki otworom w stropie, osoby znajdujące się na wyższej kondygnacji mogą również obserwować prelegenta. W tej części budynku działać będzie też kawiarnia oferująca wyłącznie kawę na wynos. Projektant proponuje korzystanie z własnych lub biodegradowalnych naczyń.
Na wyższej kondygnacji strefa coworkingowa została podzielona na kilka odrębnych sekcji: otwartą, strefę ciszy oraz strefę do pracy grupowej. Każdy użytkownik może wybrać preferowaną przestrzeń, która najlepiej odpowiada jego potrzebom.
Kondygnacje druga i trzecia zostały zaprojektowane jako przestrzenie biurowe o różnorodnych powierzchniach. Każda obejmuje wspólne strefy oraz sale konferencyjne. Sale dostępne są na określony czas i należy wcześniej dokonać ich rezerwacji.
Korzystający z obiektu mają również dostęp do parkingu podziemnego, do którego prowadzą dwie windy samochodowe. Jedna z nich obsługuje również pomieszczenie przeznaczone na przechowywanie rowerów, zapewniając bezpieczne i wygodne miejsce do ich schowania. Parking podziemny oferuje łącznie 19 miejsc postojowych, w tym 2 miejsca przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Dla dodatkowego komfortu korzystających, na poziomie podziemnym znajduje się również pomieszczenie sanitarne – podsumowuje autor projektu.
projekt: Damian Zabłocki
Czytaj też: Kraków | Miasto | Biuro | Biurowiec | Wnętrza | Elewacja | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie