Czarny dom typu nowoczesna stodoła w Nowej Zelandii. 

Domy inspirowane historyczną zabudową gospodarską to coraz popularniejszy trend na całym świecie. Tym razem prezentujemy wam realizację, która stanęła po drugiej stronie globu. Poznajcie dom typu nowoczesna stodoła w Nowej Zelandii.

Architekci z pracowni Young Architects projektując jednorodzinny dom typu nowoczesna stodoła w Nowej Zelandii inspirowali się zarówno wczesnymi pracami wybitnego architekta Sir Milesa Warrena, ale także historycznymi zabudowaniami gospodarskimi, które znaleźć można w nowozelandzkim dystrykcie Central Otago w środkowej części regionu Otago.

Jak mówią sami architekci z pracowni Young Architects forma i kształt budynku były hołdem dla twórczości Sir Milesa Warrena, który jako jeden z pierwszych zauważył piękno tego typu obiektów i stosował właśnie taką architekturę w niemal każdej swojej pracy. Jego dzieła, które powstawały w drugiej połowie XX wieku, pomimo swoich historycznych nawiązań wybiegały swoimi rozwiązaniami daleko w przyszłość.

„Czarna okładzina z cedru nadaje białym szczytom nowoczesną estetykę, podkreślając jednocześnie prostotę i siłę formy. Dokładnie tak jak robił to Warren. Skoncentrowaliśmy się na czystej, czarnej sylwetce, na pejzażu ulicznym, podczas gdy po stronie mieszkalnej użyliśmy formy do kadrowania przestrzeni mieszkalnych, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.” – dodają architekci w rozmowie z portalem ArchDaily

Czarny cedr na elewacji został zastosowany jako powłoka ochronna budynku, natomiast wejście frontowe zostało obite przez cieplejszy, bardziej naturalny odcień drewna. Zaplanowano również świetliki, które zostały zastosowane w celu doświetlenia wnętrza, ale także do przyciągania wzroku w górę, w stronę dachu. Oba te zabiegi w połączeniu z wysokimi przeszkleniami dają złudzenie, jakby budynek był znacznie większy niż w rzeczywistości. Było to o tyle ważne, że budynek powstał na bardzo wąskiej działce, a inwestorzy nie chcieli uniknąć poczucia ciasnoty.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Drewno | Architektura | Miasto | Elewacja

źródło: www.archdaily.com