Nowoczesna szkoła we Wrocławiu. Będzie ekologiczna i przyjazna uczniom

Nowoczesna szkoła zbudowana zostanie przy ulicy Cynamonowej 40. Placówka będzie stanowić połączenie szkoły i przedszkola. Uczyć tu będzie się 1200 dzieci. W historii miasta nie było droższej inwestycji w edukację. Budynek zaprojektowali architekci z pracowni Maćków Pracownia Projektowa.

Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jego budowa wyniesie 87 mln zł, co oznacza, że jest to najwyższa kwota, jaką kiedykolwiek przeznaczono na inwestycję edukacyjną w tym mieście.

To bardzo duże pieniądze, ale wiem, że dobrze zainwestowane w młodzież i edukację. Proszę pamiętać, że koszty inwestycyjne stale rosną. Drożeje cement, stal, aluminium, materiały wykończeniowe. Wpływ na taką sytuację ma wojna na Ukrainie, pandemia, a także inflacja i sytuacja gospodarcza – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W sumie powierzchnia obiektu wyniesie 9 tysięcy m kw. Przestrzeń zostanie podzielona w taki sposób, aby stworzyć bezpieczną część przedszkolną dla 200 dzieci oraz szkolną dla 1000. Obiekt będzie mógł pochwalić się klimatyzowanymi 32 salami lekcyjnymi, czterema salami komputerowymi, dwiema salami do nauki języków obcych, a także pracowniami: przyrodniczą, chemiczną, plastyczną, fizyczną oraz muzyczną. Oprócz tego będą w nim trzy świetlice, biblioteka z czytelnią i węzeł żywieniowy z jadalnią.

Pomyślano także o młodszych dzieciach. W części przedszkolnej powstanie osiem sal, każda z własnym węzłem sanitarnym i magazynkiem – w tym trzy sale dla 3-latków, obok których dodatkowo będą pomieszczenia na leżaki. Oprócz tego duża sala rekreacyjna (gimnastyka korekcyjna, rytmika, imprezy okolicznościowe) z magazynem, gabinet logopedy i szatnia dla dzieci.


Będzie to budynek dostosowany dla osób niepełnosprawnych – planowana jest niska zabudowa. Co więcej, przy szkole będzie teren zielony dostępny dla mieszkańców. Dodatkowo będzie można naładować samochód elektryczny – mówi Marcin Miedziński, zastępca dyrektora Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych.

Dodatkowo nasadzonych zostanie aż 248 drzew m.in. dęby, platany, klony, a także liczne krzewy, żywopłoty i byliny. Obiekt będzie ekologiczny. Ma mieć zielone dachy, instalacje fotowoltaiczną, zagospodarowane zostaną wody opadowe, zmontowane będą instalacje odzysku ciepła.

W ramach inwestycji powstaną wewnętrzne chodniki, place, drogi manewrowe i ppoż., ciąg pieszo-rowerowy, parking dla samochodów – 52 miejsc w tym trzy dla osób z niepełnosprawnościami, ustawione zostaną stojaki na rowery ok. 200 szt., w tym 100 pod zadaszeniem, pojawi się mała architektura (pomieszczenie na odpady, ławki, kosze na śmieci).

Za budowę szkoły odpowiada firma AWM Budownictwo S.A. Budowa obiektu ma zakończyć się w 2024 roku.

źródło: UMW

Czytaj też: Edukacja | Szkoła | Wrocław | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie