Nowoczesne mieszkanie na wynajem w skandynawskim duchu.

Projekt mieszkania na wynajem wykonany został w duchu stylu skandynawskiego przez dwójkę młodych architektów – Martę Piórkowską i Filipa Zamiatnina, za wizualizacje odpowiada Marta Canert, a w mieszkaniu zostały wykorzystane grafiki Macieja Piórkowskiego.

Inwestycja zlokalizowana jest w centrum Łodzi (Łódź Politechniczna) w nowej realizacji deweloperskiej – Murapol. 60-metrowe mieszkanie mieści w sobie trzy pokoje (w tym jeden z balkonem) oraz przestrzeń użytkowaną wspólnie – mały hol, kuchnię z miejscem do spożywania posiłków oraz łazienkę. Architektom zależało na stworzeniu uniwersalnej przestrzeni, która sprawi, że wynajmujący pokoje będą czuli się dobrze w zastanym wnętrzu, ale także, aby posiadali możliwość nadania pokojom osobistego charakteru.

Projekt mieszkania powstał w stylu skandynawskim, który bazuje na idei życia bliskiego naturze, jasnej palecie barw i radosnemu nastrojowi idealnie wpasował się w charakter mieszkania na wynajem. Głównym kolorem dominującym we wnętrzu jest ciepły odcień drewna i beżu występującego w ramach lamperii na ścianach. Aby przełamać delikatność projektu, Architekci zdecydowali się na użycie kontrastujących kolorów w dodatkach – krzesłach, lampach, czy rysunku drzew widocznego na tapecie, a także przełamanie beżu kolorem szałwiowym (zastosowanym w części wspólnej oraz łazience), który delikatnie sygnalizuje inny charakter wnętrza.

W części wspólnej możemy odnaleźć ciekawą w formie, metalową szafę na odzież wierzchnią, a dalej kuchnię z miejscem do spożywania posiłków. Kuchnia ukryta jest we wnęce, dzięki czemu nie widzimy jej zaraz po przekroczeniu progu mieszkania. Jasne fronty przełamane zostały ciepłym odcieniem drewna. W pasie między szafkowym odnajdziemy typowe, białe, kwadratowe płytki, które zyskały nowoczesny charakter dzięki ciemnej fudze. W pozornie małym pomieszczeniu znalazły miejsce wszelkie niezbędne sprzęty AGD. Dalej, w rogu pomieszczenia zlokalizowany został kwadratowy stół, którego kolor przełamują czarne, designerskie krzesła oraz tapeta o roślinnym motywie.


Po lewej stronie od wejścia odnajdziemy łazienkę, która ponownie mimo braku imponującej powierzchni została oparta na funkcjonalnym układzie. Powtarza się tu motyw ciepłego odcienia drewna, bieli i płytek przełamanych ciemną fugą. Dla podkreślenia wnętrza, sufit łazienki pomalowany został na szałwiowy kolor.

Kolejną częścią projektu była przestrzeń pokoi na wynajem. Trzy pomieszczenia zostały zaprojektowane w ten sam sposób – w każdym odnajdziemy białe meble przełamane ciemnymi dodatkami. Jasne wnętrza uzupełnione zostały przez ciekawe dodatki – kwietniki, plakaty, półki a nawet pufę dla niespodziewanych gości.

Głównym problemem mieszkania okazała się niewielka powierzchniowo część wspólna – kuchnia z jadalnią oraz łazienka. W przestrzeni kuchennej architekci zdecydowali się na zaprojektowanie dwu-poziomych szafek wiszących, które dzięki zróżnicowanej głębokości pozwalają na ukrycie wszelkich niezbędnych sprzętów i przedmiotów, dzięki zyskuje się przestrzeń do pracy na blacie.

Z kolei w małej łazience, dzięki zastosowaniu kabiny prysznicowej z przesuwnymi, narożnymi drzwiami, udało utworzyć się dwie pojemne szafki do przechowywania kosmetyków, ręczników, a nawet ukrywających pralkę.
Projekt wnętrza na wynajem stanowi poważne wyzwanie i niesie ze sobą wiele trudnych decyzji projektowych. Zastosowanie dobrych jakościowo materiałów wykończeniowych zapewnia niezmienną bazę, która przetrwa najbardziej wymagających lokatorów, a stonowana paleta barw ścian ułatwia ewentualną re-aranżację mieszkania zgodnie z panującymi trendami. Istotną wnętrza są dodatki, które sprawiają, ze nabiera ono niepowtarzalnego charakteru.

Zobacz również: Łódź | Architektura | Mieszkanie | Sypialnia

Nowoczesne mieszkanie na wynajem