Aparthotel

Nowoczesny aparthotel w centrum Katowic. Będzie gotowy w 2023 r.

W centrum Katowic zbudowany zostanie aparthotel. Jego projekt przygotował architekt Wojciech Koziarski, który zaproponował dynamiczną formę.

Aparthotel zbudowany zostanie u zbiegu ulic Mariackiej oraz Francuskiej. Architekt nie miał łatwego zadania bo budynek ma być kontynuacją pierzei w ul. Mariackiej, mając jednocześnie trzy linie elewacji sąsiednich budynków. Aby wizualnie zespolić trzy ulice architekt postawił na dynamiczny kształt. Mimo odważnej formy budynek ma stonowaną, jednokolorową elewację, pozbawiony jest daszków, balkonów i gzymsów.

Budynek będzie dobrze widoczny z poziomu torów kolejowych na trasie Katowice – Kraków. To właśnie od strony linii kolejowej architekt zaprojektował analogowy zegar, który ozdobi nowy aparthotel. Zegar w takiej formie to efekt nostalgii po nieistniejących już na starym dworcu, który stał w pobliżu.
Główne wejście do budynku umieszczono od ulicy Francuskiej.

Musieliśmy zaprojektować wejście główne, które w budynkach publicznych powinno być zadaszone – udało się to dzięki wcięciu pod skosem centralnego fragmentu elewacji – mówi Wojciech Koziarski.

Kolejna elewacja jest widoczna od strony ulicy Mariackiej. Architekci postawili na prostą ścianę, z charakterystycznym wycięciem narożnika, co dało efekt jakby budynek rozchylał się, zwiększając jednocześnie perspektywę i widok na Kościół Mariacki.

Na parterze budynku powstaną dwa lokale na wynajem. W jednym z nich swoje biura urządzi inwestor – TBS Katowice. W drugim działać będzie restauracja.

Zależało mi na zaprojektowaniu parteru w taki sposób, aby mogła znaleźć się tam elegancka wielopoziomowa restauracja, jakiej brakuje w Katowicach. W budynku mamy pond 300 m kw. powierzchni do wynajęcia, dostosowanej do potrzeb restauracji na trzech poziomach, w tym jednej kondygnacji podziemnej – mówi autor projektu.


Elewacja restauracji posiada duże przeszklenia na obu poziomach, w ten sposób goście będą mogli obserwować życie toczące się na ulicach Francuskiej i Mariackiej. Przeszklenia na parterze można otworzyć, dzięki czemu restauracja będzie mogła otworzyć letni ogródek.

Na wyższych kondygnacjach powstanie 25 lokali mieszkalnych do wynajmu krótkoterminowego.

Cały projekt zyskał pozytywną opinię katowickiego konserwatora zabytków. Zgodnie z życzeniem urzędnika najwyższa kondygnacja została nieco cofnięta względem pozostałych, dzięki czemu można było na dachu zaprojektować przestronny taras z panoramicznym widokiem na miasto.

Budowa aparthotelu ma ruszyć na początku 2022 roku, a zakończyć się w 2023 roku.

Czytaj też: Ciekawostki | Hotel | Katowice | Miasto

źródło: Koziarski Pracownia Projektowa