Nowoczesny dom dla fanów minimalizmu. Tutaj liczył się każdy detal

Nowoczesny dom znajduje się w mieście Timișoara w Rumunii. Zbudowany został na osiedlu domów jednorodzinnych, a jego projekt przygotowali architekci z pracowni Parasite Studio. Przyglądając się realizacji dobrze widać, że architekci zwracali uwagę na każdy szczegół.

Już samo ogrodzenie budynku robi wrażenie, bo jego nietypowa forma przypomina stworzone z mozaiki dzieło sztuki. Dom stanął na osiedlu o niejednolitej zabudowie. Chcąc wizualnie uspokoić okolicę architekci postawili na prosty kształt budynku i białą elewację z czarnymi elementami. Wykorzystana biel podkreśla modernistyczną formę, z kolei czerń zaznacza elementy ruchome, takie jak brama garażowa, drzwi oraz okna. O tych ostatnich za chwilę.

Front budynku skierowany został we wschodnią stronę i wpisuje się w pierzeję zabudowy wzdłuż ulicy. Z kolei część dzienna zwrócona została na południe i zachód, co zapewnia mieszkańcom sporą ilość naturalnego światła przez cały dzień. Bryła usadowiona została blisko ulicy, dzięki czemu domownicy mogą korzystać z dużego ogródka. Jednak aby zapewnić im poczucie prywatności, od frontu znalazło się mało przeszkleń. Otwory okienne umieszczono z trzech pozostałych stron budynku.

Wspomniana część dzienna to salon, który zlokalizowany został w centrum. Aby podkreślić jego ważną funkcję wszystkie korytarze zaprojektowano tak, aby spotykały się właśnie w tej przestrzeni. Domownicy uwielbiają tu spędzać czas zwłaszcza ze względu na zielone widoki i możliwość szybkiego wejścia do ogrodu, gdzie mogą korzystać z basenu lub wypoczywać na tarasie.

nowoczesny dom


Architekci wybrali okna firmy Internorm. Wąskie i pionowe okna to model KF 405, który dobrze izoluje dźwięk sprawiając, że do mieszkańców nie docierają hałasy otoczenia. To minimalistyczny model idealny do domów o oszczędnej i ponadczasowej formie. Dodatkowym atutem takich okien jest wysoka efektywność energetyczna, wykorzystana pianka termoizolacyjna sprawia, że są bardzo szczelne i bezpieczne dla domowników. Z portfolio Internorm wybrano również aluminiowe drzwi wejściowe AT 400 – to model stworzony z myślą o estetach stawiających na jakość. Drzwi AT400 mają nowoczesny design, cechują się pasywną izolacyjnością cieplną i dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu można je dopasować zarówno do nowoczesnych jak i tradycyjnych projektów domów jednorodzinnych.

Wnętrze budynku to wizualne powtórzenie jego zewnętrznej, dynamicznej formy. Dużą przestrzeń czuć zwłaszcza w salonie, który w niektórych fragmentach ma okna wysokie na cztery metry. W sumie powierzchnia budynku wynosi 530 m kw.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Nowoczesne okna Internorm | Szkło | MinimalizmwhiteMAD na Instagramie

Nowoczesny dom w Rumunii – fot. Attila Wenczel, źródło: Parasite Studio