Nowoczesny dom na Litwie

Nowoczesny dom na Litwie. Powstał dla fana motoryzacji.

Prosta bryła, naturalne materiały i lokalizacja w samym sercu lasu między miejscowościami Turniškės i Valakampiai. Te trzy rzeczy łączą nowoczesny dom na Litwie, który zaprojektowali architekci z pracowni Plazma Architecture Studio. Poznajcie Smilgu House – dom litewskiego fana motoryzacji. 

Nowoczesny dom na Litwie zaprojektowany przez architektów z pracowni Plazma Architecture Studio powstał na zamówienie prywatnego inwestora, który marzył o nowym domu dla siebie i swojej rodziny. Właściciel, który jest fanem motoryzacji marzył o minimalistycznej bryle z przeszklonym garażem, który będzie dobrze eksponował jego ukochane samochody. Architekci zaproponowali prostopadłościenny kształt domy, który został ponacinany przeszklonymi wnękami. Zastosowane szkło dodaje bryle dynamicznego charakteru, przy jednoczesnym zachowaniu prostej bryły.

Niełatwym zadaniem stojącym przed architektami było odpowiednie wykorzystanie walorów i rozmiarów działki, a także odpowiednie wpisanie go w krajobraz okolicy. „Ponieważ działka jest niewielka i otoczona lasem, zwrócono uwagę na to, aby dom był piękny jako osobny kawałek w istniejącym środowisku. Głównym wyzwaniem stało się stworzenie budynku o wysokiej wartości architektonicznej i zaspokojenie potrzeb funkcjonalnych wyrażonych przez klienta” – mówią przedstawiciele pracowni Plazma Architecture Studio

Elewacja domu została wykonana z drewnianych paneli ułożonych wertykalnie. Zabieg ten miał sprawić, że budynek lepiej wpisze się w las otaczający działkę. Nowoczesny dom na Litwie od strony ulicy został w całości zabudowany, dzięki czemu mieszkańcy zyskali więcej prywatności. Dom otwiera się od strony lasu poprzez duże panoramiczne okna oraz taras wychodzący na ogród. 

O architektach: 
Plazma Architecture Studio – litewska pracownia projektowa założono w 1999 roku. “Dbamy o to, co tworzymy i cenimy to, co tworzymy, niezależnie od sukcesu projektu. Wierzymy w to, co robiliśmy i robimy. Głównymi obiektami projektowymi pracowni są projekty architektury mieszkaniowej i publicznej, wnętrza publiczne, a także projekty rekonstrukcji budynków wymagające dużej ostrożności artystycznej. Pociągają nas sytuacje wymagające nietradycyjnych rozwiązań, które pozwalają nam zamanifestować naszą pozycję wrażliwą na kontekst i reprezentującą czas.” – czytamy na stronie architektów.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Las | Litwa  | Wnętrza | Motoryzacja

 

źródło: plazma.lt/en/