Nowoczesny dom pod Łodzią. Jego dach pokryją niemal niewidoczne panele fotowoltaiczne

Nowoczesny dom pod Łodzią zaprojektowany został przez architektów Mateusza Graczyka, Bartłomieja Skowronka i Paulinę Płuciennik z pracowni projektowej A88. Dom powstał dla prywatnego inwestora o jasno sprecyzowanym guście. Bryła domu składa się z dwóch części. Pierwszą, stanowi betonowy prostopadłościan od strony wejściowej, “ocieplony” naturalnym drewnem w strefie wejściowej. Drugą zaś, archetypiczna bryła z dwuspadowym dachem. Jej elewacja wykończona została z podłużnej cegły betonowej.

Dach – bez okapów, z systemem rynien ukrytych. Będzie dachem solarnym, z zastosowaniem technologii SunRoof. Zapewni zasilanie domu w energię elektryczną, a także prąd do ładowania samochodu elektrycznego. Od strony ogrodu dom posiada rozległe przeszklenia, łączące wizualnie strefę dzienną oraz spa, pozwalające w ciepłe dni otworzyć się na zewnętrze. Wtedy taras stanowi niejako poszerzenie salonu. W sąsiedztwie tarasu znajduje się przykrywany basen, a dalej – w głębi działki – miejsce z paleniskiem.

Konstrukcja betonowej części domu – zrówno ściany jak i stropy – zaprojektowana została z prefabrykatów. Ściany, zespolone z dwóch płyt typu filigran, stanowiących warstwę wykończeniową, traktowanych jako szalunek tracony, połączonych ze sobą specjalnymi kratownicami. Stropy – również z płyt filigran, z warstwą nadbetonu, wylewanego na budowie. Taka technologia pozwala znacznie przyśpieszyć czas budowy oraz zmniejszyć plac budowy i ilość osób potrzebną do wzniesienia domu, a montaż elementów możliwy jest niezależnie od warunków atmosferycznych.

Powierzchnia domu to 300 m². W parterze znajduje się dwukondygnacyjna strefa dzienna – stanowiący otwartą przestrzeń salon z jadalnią i kuchnią, przylegający do salonu ogród zimowy, sypialnia główna z łazienką, gabinet, wc dla gości oraz strefa spa z sauną, prysznicem i sprzętem do ćwiczeń – z widokiem na ogród. Na piętrze znajdują się dwie dodatkowe sypialnie, jedna z bezpośrednim widokiem z okna na las, druga – z otwierającym się na las, dużym tarasem.

O pracowni:
A88 – polska pracownia projektowa założona przez architektów Mateusza Graczyka i Bartłomieja Skowronka. “Jesteśmy pracownią, stawiającą na wysoką jakość estetyczną projektów i nowe technologie w budownictwie. Nasz ambitny i kreatywny zespół, ma za sobą wiele lat zdobytego doświadczenia. Stawiamy na nieszablonowe, nowoczesne rozwiązania i jesteśmy otwarci na nowe możliwości. Współpracując z klientami uzyskujemy najlepsze efekty i ponadprzeciętną jakość. Nie boimy się wyzwań: nieprzerwanie rozwijamy nasze kompetencje, a nowe doświadczenia i ciągły rozwój umiejętności, motywują nas do wchodzenia w zupełnie nowe obszary projektowania, dzięki czemu zakres oferty naszej pracowni stale się rozszerza. Posiadamy bogate doświadczenie w zakresie realizacji wszelkiego rodzaju obiektów kubaturowych na terenie całej Polski. Kompetencje i praktykę zdobywaliśmy w dużych, znanych polskich pracowniach projektowych. Pracowaliśmy przy realizacji projektów mieszkaniowych / biurowych / zamieszkania zbiorowego o powierzchni od 10 000m² do 40 000m². Nasza pracowania była wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach architektonicznych i architektoniczno-urbanistycznych.”  – czytamy na stronie architektów https://a-88.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź |  Ciekawostki | Basen | Domek letniskowy | whiteMAD na Instagramie

źródło: Nowoczesny dom pod Łodzią /  https://a-88.pl