Nowoczesny dom pod Warszawą. To raj dla fanów modernizmu

Dom ma nowoczesny kształt i zbudowany został pod Warszawą. Budynek zaprojektował architekt Paweł Lis prowadzący swoją autorską pracownię.

Pozbawiona podcienia z kolumnadą, skośnych dachów krytych dachówką i klasycyzujących artefaktów rodem z XIX wiecznej architektury dworkowej, nowoczesny dom RD 40 może stać w jednym rzędzie z innymi współczesnymi rezydencjami w dowolnej części Europy.

Duża regularna działka o wielkości 3000 m kw. i warunki zabudowy dały możliwość do zaprojektowania dowolnego domu z płaskim dachem o wielkości aż 500 m kw. Inwestor pojawił się w pracowni Pawła Lisa praktycznie z gotowym projektem, który w niewielkim stopniu przypominał dom, który w końcu powstał. Dom miał pomieścić 3 osobową rodzinę, psa i kota.

Pierwotnie budynek bazował na bezpiecznym założeniu, że podoba nam się to co dobrze znamy, to co nam towarzyszy od dzieciństwa i to co przez lata kojarzyło się z „bezpieczeństwem i wygodą”. Budynek miał wysoki parter, piętro i poddasze. Wszystko było przykryte skośnym, wielospadowym dachem z dużym podcieniem. Ponieważ nowoczesny dom miał ponad 600 m kw. to pojawiało się w nim wiele różnorakich pomieszczeń z dużą ilością okien. Te z kolei nie chciały tworzyć na elewacji ani zgodnego rytmu ani nie pomagały w uzyskaniu poprawnych proporcji dla całego domu. Jedyny problem jaki widział inwestor to brak odpowiedniego miejsca na telewizor.

Najtrudniejszym zadaniem dla architekta było przekonanie inwestora, że ponad 600 m kw. dom wymaga głębszego zastanowienia i analizy zanim zostaną na niego wydane kwoty przekraczające przeciętny budżet związany z budowa domu dla trzyosobowej rodziny. Brak odpowiedniego miejsca na telewizor to tylko wierzchołek góry problemów jakie kryła propozycja inwestora.

Okazało się, że najskuteczniejsza metoda to pokazanie innego domu, który funkcjonuje od niedawna i dobrze reprezentuje cechy współczesnej willi charakterystyczne dla pracowni Paweł Lis Architekci. Wystarczyła jedna wizyta, żeby się przekonać, że w głębi duszy inwestor to jednak wielki fan współczesnej architektury. To zresztą potwierdziło się podczas całego procesu dotyczącego budowy i funkcjonowania całego domu.

nowoczesny dom


Okazało się, że wszystkie potrzeby mieszkańców można w bardzo komfortowy sposób zmieścić w mniejszym o 100 m kw. budynku. Tak powstał dwukondygnacyjny pawilon na planie rozciągniętej litery ,,L „. W dłuższej części parteru w skrzydle południowym zlokalizowane są: salon, jadalnia, kuchnia i gabinet. Wysokość części dziennej to 3,5 m a nad samą jadalnią i schodami otwarta przestrzeń osiąga wysokość 6,5m. W skrzydle zachodnim znajdują się: pokój gościnny, sala fitness, pracownia i łazienka. Na przecięciu obu sekcji znalazł miejsce hol wejściowy oraz pomieszczenia gospodarcze. Od frontu znajduje się 3 stanowiskowy garaż. Ponieważ inwestor nie chciał dzielić bramy garażowej zaprojektowano i wykonano na specjalne zamówienie bramę o długości ponad 7 m, taką jaką stosuje się w hangarach dla awionetek.

Na piętrze znajdują się pokój dziecka z garderobą i łazienką, sypialnia z garderobą i łazienką oraz pralnia. Z antresoli roztacza się widok na parter salonu i ogród. Wszystkie podłogi zostały pokryte polimerem w kolorze gołębiej szarości, przełamanej kolorowymi dywanami.

W strefie dziennej dominuje duży kominek z piaskowca oraz kubiczna ściana z dużych płyt Aleksandrytu. Ściana podpierająca nadwieszenie piętra jednocześnie przesłania kuchnię po drugiej stronie. Na ścianach musiało znaleźć się też miejsce na zmysłowe i pełne koloru obrazy prof. Tomasza Milanowskiego. Dzięki ustawieniu budynku w kształcie litery “L” -skrzydłem wschodnim od strony wjazdu, udało się stworzyć dobrze nasłoneczniony intymny dziedziniec otwarty na południową stronę ogrodu. Dzięki mocnemu przeszkleniu parteru i piętra to on skupia uwagę całego domu.

Energooszczędność to także cecha domu o dużej ilości okien. Podwyższone właściwości termiczne okien uzyskano stosując ciepły profil aluminiowy i pakiet 3-szybowy. Dodatkowo zastosowano płyty izolacyjne PIR o współczynniku przewodzenia ciepła Lambda 0,022 W/(mK) oraz montaż okien na kotwach w licu elewacji. W domu zaprojektowano rekuperacje i panele słoneczne na dachu. W parterze i na piętrze zastosowano szkło bezpieczne. Do wykończenia elewacji zastosowano płytkę klinkierową oraz zainstalowano pionowe lamele na piętrze.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Warszawa | Modernizm | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

fot. Radek Gałczyński