dom pośród fiordów

Nowoczesny dom pośród fiordów. Tak mieszkają w Norwegii!

Norweskie fiordy uważane są za najpiękniejsze formacje tego typu na całym świecie. Ich surowy, często wyjątkowo ciężki klimat sprawia, że niewiele osób decyduje się zamieszkać w północnych regionach tego skandynawskiego kraju. Są jednak ludzie, którzy marzą, by w tym miejscu znaleźć odskocznię dla swojego codziennego życia. Jedną z takich osób jest anonimowy inwestor, który postanowił wybudować dom pośród fiordów na wyspie Halvarøy należącej do archipelagu Lofotów.

Dom nazwany przez architektów Efjord powstał na naturalnej skalnej półce wchodzącej w skład niemal 80-kilometrowego pasma fiordów Ofotfjord w północnej Norwegii. Teren ten jest wyjątkowo surowy, zimny i nieprzystępny, a przez wielu – nawet profesjonalnych wspinaczy – uznawany jest za jeden z najtrudniejszych  szczytów do zdobycia w Norwegii. Trudność polega nie tylko na skalistej strukturze wyniesienia, ale również z wielu nieregularnych grzbietów, które utrudniają wspinaczkę. Po co w takim razie mieszkać w takim miejscu?


Klientowi pracowni Stinessen Arkitektur zależało na odosobnieniu. Marzył o prywatnej, całkowicie oddalonej od świata i pracy w mieście przestrzeni, do której mógłby uciekać odpocząć i mieć poczucie całkowitej izolacji i prywatności. Miejsce, które wybrał, nie było przypadkowe. Ulokowana między skalnymi ścianami naturalna półka pozwoliła na wybudowanie ponad 200-metrowego domu, który, choć znajduje się w sąsiedztwie kilku budynków, jest od nich całkowicie oddzielony. Natomiast przeszklona część wychodząca na stronę zachodnią oferuje wspaniałe widoki na góry oraz zachodnią ścianę fiordów. Sam teren zapewnił naturalną orientację i umiejscowienie budynku, co pozwala na dostosowanie różnych funkcji obiektu do ruchu słońca i równowagi między prywatnością a widokami. Na zewnątrz kabiny znajdują się dwa materiały: szkło strukturalne i drewno sosnowe. Drewno jest impregnowane siarczanem żelaza w celu uzyskania równomiernej patyny. Wnętrza natomiast pokryte zostały okleiną brzozową, podłogi płytkami granitowymi, które mają imitować kamienie leżące wokół działki. Oba rodzaje drewna są typowe dla tego regionu. Wnętrza sauny i łazienki oraz ich sufit są pokryte listwami osiki. Wybrano ten rodzaj drewna ze względu na jego właściwości higroskopijne.

Pozostając w temacie norewskich fiordów chcielibyśmy przypomnieć artykuł dotyczący hotelu zawieszonego 600 metrów nad ziemią, który miałby powstać na ścianie klifu. Przeczytacie o nim tutaj! 


Słowo o architektach:
Stinessen Arkitektur AS – pracownia założona przez Snorre Stinessen, który swoje nauki pobierał zarówno w Norwegii, jak i w Mediolanie, gdzie studiował architekturę. Studio działa na wielu płaszczyznach – od koncepcji budynku, przez projektowanie krajobrazu, wnętrz i mebli. Projekty Stinessen Arkitektur AS obejmują budynki mieszkalne, hotele, ośrodki wypoczynkowe, przestrzenie biurowe i sportowe, a także wzornictwo produktowe. W 2009 roku Snorre Stinessen został wyróżniony przez magazyn Wallpaper. W 2016 roku pracownia zdobyła takie nagrody jak A+ Awards w aż czterech kategoriach. W 2019 roku otrzymali między innymi nominację do Muse Design Awards, a także German Design Awards. Pracownia zwyciężyła także w konkursie IDA 2019.