Norweskie fiordy uważane są za najpiękniejsze formacje tego typu na całym świecie. Ich surowy, często wyjątkowo ciężki klimat sprawia, że niewiele osób decyduje się zamieszkać w północnych regionach tego skandynawskiego kraju. Są jednak ludzie, którzy marzą, by w tym miejscu znaleźć odskocznię dla swojego codziennego życia. Jedną z takich osób jest anonimowy inwestor, który postanowił wybudować dom pośród fiordów na wyspie Halvarøy należącej do archipelagu Lofotów.
Dom nazwany przez architektów Efjord powstał na naturalnej skalnej półce wchodzącej w skład niemal 80-kilometrowego pasma fiordów Ofotfjord w północnej Norwegii. Teren ten jest wyjątkowo surowy, zimny i nieprzystępny, a przez wielu – nawet profesjonalnych wspinaczy – uznawany jest za jeden z najtrudniejszych szczytów do zdobycia w Norwegii. Trudność polega nie tylko na skalistej strukturze wyniesienia, ale również z wielu nieregularnych grzbietów, które utrudniają wspinaczkę. Po co w takim razie mieszkać w takim miejscu?
Pozostając w temacie norewskich fiordów chcielibyśmy przypomnieć artykuł dotyczący hotelu zawieszonego 600 metrów nad ziemią, który miałby powstać na ścianie klifu. Przeczytacie o nim tutaj!
Słowo o architektach:
Stinessen Arkitektur AS – pracownia założona przez Snorre Stinessen, który swoje nauki pobierał zarówno w Norwegii, jak i w Mediolanie, gdzie studiował architekturę. Studio działa na wielu płaszczyznach – od koncepcji budynku, przez projektowanie krajobrazu, wnętrz i mebli. Projekty Stinessen Arkitektur AS obejmują budynki mieszkalne, hotele, ośrodki wypoczynkowe, przestrzenie biurowe i sportowe, a także wzornictwo produktowe. W 2009 roku Snorre Stinessen został wyróżniony przez magazyn Wallpaper. W 2016 roku pracownia zdobyła takie nagrody jak A+ Awards w aż czterech kategoriach. W 2019 roku otrzymali między innymi nominację do Muse Design Awards, a także German Design Awards. Pracownia zwyciężyła także w konkursie IDA 2019.