Nowoczesny dom w Gdańsku. Zaglądamy do wnętrza!

Nowoczesny dom w Gdańsku – pod kątem bryły, jak i wnętrza – zaprojektowali architekci z pracowni Sayos.Architects . Strefę dzienną domu tworzy wysoka, dwukondygnacyjna część wypoczynkowa, płynnie połączona z antresolą oraz kuchnią i jadalnią. Na antresoli zlokalizowano bibliotekę wraz z miejscem do czytania, a także połączenie komunikacyjne ze znajdującymi się na piętrze sypialniami.

Kompozycja materiałów wykończeniowych, stanowiących przeplatający się przez strefę dzienną motyw przewodni, łączy jasne i ciepłe barwy z ciemnymi akcentami. Fakturą wyróżniają się płytki ceglane w jasnych odcieniach szarości, którymi zaplanowano wykończenie ścian przy schodach oraz wysokiej ścianie holu parteru. Tło wnętrza stanowią: biel sufitu w skośnej części nad salonem oraz posadzka z żywicy epoksydowej – nadająca dodatkowej głębi, dzięki lekkim refleksom.

Na poziomie parteru, zabudowy meblowe kuchni oraz ściany telewizyjnej zaprojektowano przy użyciu czarnych, matowych frontów fornirowanych o wyraźnej strukturze drewna dębowego. Ciemny akcent łączy ze sobą parter i piętro, o czym można przekonać się po otwarciu szerokich szaf w zabudowie, tworzących przestrzeń komunikacji oraz biblioteki na antresoli. Zewnętrzne, otwierane fronty zaprojektowano w ciepłym, naturalnym odcieniu drewna, kontrastującym z czarnym wnętrzem. Płaski sufit nad antresolą obłożony zostanie przy użyciu wąskich lameli drewnianych, których linearny układ nadaje rytm pozostałym geometrycznym podziałom wnętrza.


,,Układ funkcjonalny parteru budynku skomponowaliśmy w sposób zapewniający możliwie duży i stały kontakt z zewnętrzem domu. Panoramiczne przeszklenie stanowi całą ścianę części dziennej, będąc jednocześnie pierwszym obrazem, który widzi osoba wchodząca do domu, zaraz po przejściu przez wiatrołap i garderobę. Kuchnia – usytuowana nieco w głębi, frontem skierowana jest również na ogród. Pracując przy wyspie kuchennej użytkownicy domu mają pełny widok na zewnątrz. W pierwszej linii wzdłuż okna znajduje się stół jadalniany oraz wypoczynek. Obydwa zestawy mebli ustawiono w sposób zapewniający optymalny kontakt z zewnętrzem”

Strefę jadalni wyznaczono zwieszając sufit podwieszany na niższą wysokość niż poziom głównego dachu. Bryłę zawieszoną nad jadalnią wykończono drewnem oraz wbudowano w nią system oświetlenia. Poza charakterystycznym sufitem dla jadalni, podwieszony box stanowi również boczną ścianę dla czytelni znajdującej się na antresoli. Pionowa ściana, utrzymując niewielką odległość od krawędzi antresoli wydziela przytulną strefę biblioteki, jednocześnie pozostawiając wrażenie nieograniczonej przestrzeni.Powierzchnię pod schodami wykorzystano aby do wnętrza wprowadzić zieleń. Pod pasem schodów zaprojektowano zagłębioną donicę, dzięki której możliwe jest posadzenie roślin na poziomie posadzki parteru. Brak bariery wysokości, między poziomem podłogi domu, a donicą tworzy minimalistyczny efekt połączenia obu płaszczyzn.

Całość projektu utrzymano w spójnej stylistyce, kładąc duży nacisk na czytelność i prostotę rozwiązań projektowych. Z założenia wnętrze miało być przestrzenią nowoczesną i otwartą, jednocześnie tworząc wygodne strefy dla różnych domowych aktywności.

O architektach: 
sayos.architects –  jesteśmy interdyscyplinarną pracownią architektoniczna z Krakowa realizującą projekty w różnej skali, dopasowane do potrzeb klienta indywidualnego oraz biznesowego. Projektujemy budynki oraz wnętrza. W pracy dążymy do stworzenia produktu projektowego, który staje się odpowiedzią na charakter lokalizacji, potrzeby zamawiającego oraz kapitał inwestycyjny. Ideałem jest rozwiązanie proste, ale nie przypadkowe – optymalne, rozumiane jako możliwie najlepsze w określonych warunkach. Gramy prostą geometrią, proporcją, materiałem, fakturą, barwą oraz czytelną ideą.

Czytaj też: Architektura | Dom jednorodzinny | Gdańsk | Polska | Elewacja |

źródło: sayos.architects