Nowoczesny dom w Krakowie. To projekt pracowni kropka studio

Dom zaprojektowali Małgorzata Łapaj i Kuba Kowalczyk z pracowni kropka studio. Nowoczesny dom ma 330 m kw. powierzchni i zbudowany został w Krakowie.

Architekci nazwali go “Domem miejskim”. Budynek ma prosty kształt i w środku skrywa trzy kondygnacje. Podziemną – techniczną z garażem dwustanowiskowym oraz pomieszczeniami technicznymi, parteru ze strefą dzienną oraz pierwszego piętra z częścią nocną.

Kompozycję przestrzenną tworzą trzy zasadnicze części – podziemna wykończona jest betonem architektonicznym część z wjazdem do garażu i ścianami przechodzącymi w mury oporowe stanowi podstawę dla głównej, prostopadłościennej drewnianej bryły z której wyrasta najwyższa kondygnacja zwieńczona łagodnym dwuspadowym dachem.

Aby zapewnić poczucie prywatności mieszkańcom nowoczesny dom w Krakowie ma elewację z drewnianych listew w ażurowym, pionowym układzie. Od strony ulicy osłania ona wnętrze budynku przed wzrokiem, a od strony ogrodu znika, aby odsłonić widok na zieleń.


Sercem domu jest taras, który tanowi integralną częścią bryły budynku i funkcjonuje jako kontynuacja pokoju dziennego. Domownicy mogą rozsunąć duże, przeszklone drzwi, by wyjść na zewnątrz. Wydzielona przestrzeń ograniczona jest od strony południowej składaną ażurową okiennicą dzięki której można regulować dopływ promieni słonecznych oraz prywatność w gęstej zabudowie domów jednorodzinnych.

projekt: kropka studio małgorzata łapaj & kuba kowalczyk (www.kropka-studio.pl)

architektura krajobrazu: Land-Arch

fot. Maciej Lulko (www.foto-ml.pl)

Czytaj też: Dom jednorodzinny  | Kraków | Minimalizm | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły