Nowoczesny dom we Wrocławiu. Zaprojektował go Artur Wójciak

Prezentowany nowoczesny dom, zlokalizowany w jednej z dzielnic Wrocławia, powstał dla małżeństwa, któremu zależało na stworzeniu miejskiej oazy spokoju, otulonej zielenią, z wygodną przestrzenią do życia, odpoczynku i realizowania swoich pasji. O zaprojektowanie swojego wymarzonego azylu poprosili architekta Artura Wójciaka.

Prosty, elegancki, pełen słońca

Dom znajduje się na dosyć nietypowej, wydłużonej działce, której położenie i kształt wymusiły pewne ograniczenia, które musiał uwzględniać projekt.

Projekty, które są wyzwaniem to dla mnie czysta przyjemność. Podobnie było w tym przypadku – komentuje architekt Artur Wójciak. Inwestorom zależało, aby ich dom był dokładnie taki, jaki sobie wymarzyli. Od początku byli bardzo zaangażowani w projekt. To ich trzeci dom, więc chcieli zachować część rozwiązań, które sprawdziły się wcześniej i w których dobrze się czuli, ale też wprowadzić nowe pomysły, które pasują do ich stylu życia. Od początku staraliśmy się w pełni wykorzystać wszystkie atuty i potencjał posesji. Pierwszą z zaproponowanych koncepcji była prosta bryła z płaskim zielonym dachem, którego budowę dopuszczał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Pomysł się spodobał i rozwijaliśmy go wspólnie z inwestorami i architektką wnętrz. Właściciele zapragnęli, aby strefa dzienna była efektownie otwarta, stąd w finalnej wersji projektu centralny fragment budynku jest przykryty dachem dwuspadowym, co pozwoliło zaaranżować wysoką na 5,6 m przestrzeń dzienną z dodatkowym dużym oknem połaciowym doświetlającym jadalnię i strefę z kominkiem – dodaje architekt.

Dom harmonijnie wpisuje się w otoczenie. Rzut parteru ma kształt trapezu z wysuniętymi, a także cofniętymi elementami architektonicznymi. Ściana frontowa wraz z dużymi drzwiami wejściowymi oraz wjazdem do garażu została cofnięta, dzięki czemu powstał długi, głęboki podcień, osłaniający domowników przed deszczem i śniegiem. Od strony ogrodu na prawie 3,5 m wysunięto zadaszenie tarasu, co pozwoliło zaaranżować zaciszną i przytulną enklawę, idealną na komfortowy wypoczynek nawet podczas gorszej pogody.

Nowoczesny dom pełen harmonii

Jednym z założeń projektowych było stworzenie domu-azylu, w którym widok na fantastyczny ogród będzie towarzyszył domownikom nieustająco, relaksująco wpływając na samopoczucie.

W projekcie zastosowaliśmy duże przeszklenia w systemie podnoszono-przesuwnym Schüco ASE 80 HI, dzięki którym granica między wnętrzem a otoczeniem jest niemal niewidoczna – wyjaśnia architekt Artur Wójciak. Salon, jadalnia, kuchnia, sypialnia, a nawet łazienka i część garażu – praktycznie wszystkie pomieszczenia w domu przenikają się z ogrodem, zapewniając wrażenie otwartej i niczym nieskrępowanej przestrzeni – dodaje architekt.


 

Dom tworzy wymarzone warunki do życia, odpoczynku i regeneracji. W narożniku budynku mieści się mini SPA, które pozwala wyciszyć myśli i złapać oddech od pędzącej codzienności. Do relaksu na świeżym powietrzu zaprasza przestronny taras oferujący komfort wypoczynku nie tylko wśród zieleni, ale także nad wodą. Integralną częścią tarasu jest oczko wodne, które kojąco działa na zmysły, poprawia mikroklimat na działce, umila rodzinne chwile, a podczas upałów pozwala przyjemnie schłodzić dłonie lub stopy.

Efektowna elewacja – synergia z naturą

Zamiłowanie inwestorów do życia blisko natury ma swoje odzwierciedlenie w całym projekcie, także w kwestii materiałów użytych do wykończenia domu.

Na elewację została wybrana, rzadko stosowana w Polsce, okładzina klinkierowa firmy Petersen, która idealnie pasuje do prostej, nowoczesnej formy budynku. Horyzontalne elementy cegły układane praktycznie bez spoin pionowych prezentują się fantastycznie. Szlachetny materiał podkreśla prestiż inwestycji, jest stylowy, a przy tym trwały i łatwy w konserwacji. Fasadę dekoruje również drewno, a konkretnie modrzew syberyjski, którego ciepły, miodowy odcień dodaje przytulności i wspaniale komponuje się z chłodną barwą cegły.

Wyzwaniem wykonawczym było zlicowanie bramy garażowej z fasadą, miejsca połączeń drewna z klinkierem i ślusarką. Wymagało to precyzji i zastosowania nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych. Efekt był tego wart – całość zachwyca naturalnością i elegancją – podsumowuje architekt Artur Wójciak.

W sumie nowoczesny dom ma 500 m kw. powierzchni.

tekst: Anna Czyż, źródło: ARCHIPELAG

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Wrocław | Drewno | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie