Nowoczesny dom wśród drzew projektu pracowni 81.waw.pl

“Dom po drugiej stronie lustra” to nowy projekt od architektów z pracowni 81.waw.pl. Dom zlokalizowany został wśród drzew. Mocne przeszklenia w części parteru umożliwiają ciągłą eksplorację pobliskiej przyrody.

Głównym założeniem inwestora była chęć oddzielenia budynku od ulicy i maksymalne otwarcie na działkę od strony głównego ogrodu. Dzięki zastosowaniu lustrzanej elewacji parteru otrzymano złudzenie lewitującego betonowego „obrazu” w przestrzeni leśnej. Tak powstał nietypowy projekt, gdzie frontowa część to praktycznie pełna bryła bez żadnych okien. Jedynym przeszkleniem jest szkło po obu stronach pełnych drzwi.

Bryła parteru to niecodzienne rozwiązanie dla części dziennej domu, ponieważ salon, jadalnia i kuchnia zostały zlokalizowane w parterowym pawilonie, który na przestrzał otwiera się na dwie strony działki. Piętro to z kolei zaprzeczenie parteru. Zostało wykończone tynkiem STOSignature Concrete 20, tak aby uzyskać efekt betonowej elewacji. W ten sposób front budynku stał się surrealistycznym obrazem, lekko zawieszonym w przestrzeni leśnej.

Część ogrodowa to zupełne zaprzeczenie frontu domu. To w pełni przeszklona elewacja piętra, otwierająca się na południe i główną cześć działki.

Część dzienna to pawilon wstawiony w leśny fragment działki. Nietypowym rozwiązaniem jest wysunięcie jej w ogród. Standardowo dom otwiera się jedną stroną – przeszkleniem na ogród. W tym przypadku część dzienna ma przeszklenia po obu stronach długiej elewacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu stała się jakby fragmentem lasu. Przebywając w niej mamy wrażenie spędzania czasu w naturalnym otoczeniu, tak jakbyśmy znaleźli się pośrodku leśnej przestrzeni  – mówi Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.

Zbliżając się do budynku od frontu widzimy pełną bryłę piętra i otoczenie odbijające się od lustrzanej powierzchni parteru.


Przysłowiowe przejście na drugą stronę lustra następuje po przekroczeniu głównych drzwi. Znajdujemy się wtedy w dwukondygnacyjnym holu. Po prawej stronie mamy połączenie z garażem, a po lewej główną klatkę schodową oraz dostęp do pokoju ćwiczeń. Z holu głównego możemy dostać się do części dziennej okrążając ścianę kuchni z obu stron. I tu widać, że to właśnie część dzienna jest zaprzeczeniem frontu domu. Wchodząc z holu do tej strefy znajdziemy się w ogrodzie, a część dzienna otwarta panoramicznymi przeszkleniami na dwie strony działki wprowadza nas w zupełnie inny świat –  dodaje Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Układ funkcjonalny domu to przestrzeń dla rodziny 2+2. Parter budynku to garaż z częścią techniczną, hol wejściowy z garderobą, część dzienna, w której skład wchodzi kuchnia, jadalnia i salon oraz pokój do ćwiczeń z dostępem do łazienki.

Piętro domu to 3 sypialnie, w tym sypialnia główna z garderobą i łazienką oraz gabinet z wyjściem na taras, który został zlokalizowany na dachu nad częścią dzienną. Wszystkie pokoje mają pełne przeszklenie na południową stronę z widokiem na las.

Na piętrze od strony północnej ślepej ściany zlokalizowano pomieszczenia gospodarcze, takie jak pralnia czy garderoby.

źródło: 81.waw.pl

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Elewacja | Szkło | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie