dom z dwuspadowym dachem

Nowoczesny dom z dwuspadowym dachem w Poznaniu

Dom z dwuspadowym dachem zbudowany został na przedmieściach Poznania. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni PL.architekci.

Przygotowując projekt domu POZ_7 architekci chcieli, aby jak najlepiej wpisał się w okolicę. Dlatego sięgnęli po drewno w elewacji, którego atutem jest tutaj naturalny proces starzenia, pękania i zmian w kolorze. Zamysł był taki, aby powstał budynek, którego dwuspadowy dach i prosta forma będą nawiązywać do tradycyjnej zabudowy, dlatego dom przypomina nowoczesną stodołę.

Główna bryła budynku to przykryta dwuspadowym dachem otwarta przestrzeń z widoczną więźbą dachową. Dach wychodzi poza ściany szczytowe i pełni inną praktyczną funkcję – od zachodu tworzy zadaszenie tarasu. Architekci zaproponowali budowę ścian szczytowych, które są w całości przeszklone. W ten sposób mieszkańcy mają ciągły kontakt z pobliską przyrodą. Biegnące przez niemal całą długość domu okno kadruje widoki na krajobraz. Rama zewnętrzna wykonana została z włókno-cementu, co ma odbicie także wewnątrz i jeszcze bardziej podkreśla kadr za oknem. Dodatkowo od strony południowej dzięki podwójnym przeszkleniom stworzono rodzaj szklarni dla kaktusów. Kolekcjonowanie tych roślin to jedna z ulubionych zajęć właścicielki domu.

W realizacji ważna jest elewacja domu. Wykonano ją z modrzewia syberyjskiego. Drewno nie było impregnowane, dlatego pozostawione upływowi czasu będzie się zmieniać. Drewno patynuje, dzięki czemu dom wizualnie będzie „wrastać” w okolicę. Okładzina z naturalnego modrzewia zamontowano w układzie ażurowym. Dom z dwuspadowym dachem został więc pokryty drewnem na całej powierzchni.dom z dwuspadowym dachem


Motyw drewna został powtórzony wewnątrz. We wszystkich pomieszczeniach położono deski jesionowe o szerokości niemal całego budynku. Mimo że niektóre pękają to w ten sposób dodają charakteru całej przestrzeni.

Właścicielka domu uwielbia konie, dlatego tuż obok domu znalazł się niewielki wybieg. Dla właścicielki ważna jest też przyroda w naturalnej postaci, dlatego architekci nie ingerowali w przydomowy ogródek. Próżno więc tutaj szukać równo ściętej, zielonej trawy i przyciętych krzewów. W tej realizacji nic niczego nie udaje.

Czytaj więcej: Dom jednorodzinny | Drewno | Poznań | Elewacja

zdjęcia: Tom Kurek