Dom z atrium

Nowoczesny dom z zielonym atrium. Tak mieszkają nasi sąsiedzi!

Dom z atrium zaprojektowali architekci z pracowni Atelier Štěpán. Budynek ma 320 m kw. powierzchni i zbudowany został w miejscowości Nowy Jiczyn.

Budynek ma nietypową formę. Jego centralną część stanowi atrium, które kadruje widoki na niebo. Dom powstał na działce w pobliżu historycznego centrum miasta. W pobliżu znajdują się też rozległe tereny parkowe, które korzystnie wpływają na mikroklimat regionu.

Architekci z Atelier Štěpán zaprojektowali dwukondygnacyjny budynek. Bryła osadzona została na łagodnie nachylonym terenie. Projektanci podzielili budynek na trzy strefy funkcjonalne. Pierwsza to część wejściowa, która uzupełniona została o pomieszczenia gospodarcze. Część dzienna umieszczona została na podwyższeniu. Na kolejnym podwyższeniu znalazło się wspomniane już atrium, które domownicy mogą przecinać chcąc “na skróty” dostać się do innej części budynku.

W projekcie domu znaleźć można dużo zaokrągleń. Przykładem są okna sufitowe, które doświetlają konkretne fragmenty budynku. Jeden z takich świetlików umieszczony został w części jadalni tuż nad stołem.

Dom z atrium


Budynek jest niskoenergetyczny. Zimą mieszkańców wspomaga pompa ciepła z rekuperacją. Dodatkowym źródłem ciepła jest piec gazowy i instalacja ogrzewania podłogowego oraz tradycyjne grzejniki ścienne. Dodatkowo na dachu zamontowano panele słoneczne. Co ciekawe wody gruntowe w okolicy są wysokie, dlatego piwnica została otoczona komorą powietrzną, a pod atrium zbudowano zbiornik na deszczówkę.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Dom z atrium, fot. BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły