Nowoczesny domek ogrodowy. Zbudowali go nad jeziorem

Domek ogrodowy zaprojektowali architekci z pracowni HEIMA. Konstrukcja ma 70 m kw. i zbudowana została w leśnym krajobrazie na obrzeżach Wilna.

Inwestorzy od dawna marzyli o atrakcyjnej zabudowie swojego ogrodu. Do tej pory korzystali bowiem tylko z małego, przydomowego tarasu. W głębi działki, pomiędzy domem, a jeziorem zbudowali miejsce do spędzania wolnego czasu.

Działka inwestorów otoczona jest lasem. W centralnej części zbudowano basen, obok którego powstał domek ogrodowy. Konstrukcja jest sporych rozmiarów bo ma 70 m kw. powierzchni. Aby wizualnie nawiązać do przyrody architekci zaprojektowany tradycyjny, dwuspadowy dach – charakterystyczny dla litewskich gospodarstw wiejskich. Ciężki dach z trzciny kontrastuje z dużymi oknami, które sprawiają wrażenie przejrzystości.

Budynek ma lekko brązowy kolor. Naturalne odcienie znalazły się także we wnętrzu. Domek ogrodowy pełni tutaj funkcję salonu. Ustawiono w nim wygodne sofy i zaaranżowano część kuchenną. Dzięki zabudowie można tu organizować grilla i przyjęcia. Zamykane ściany sprawiają, że z budynku można korzystać nawet w chłodniejsze dni.

To, co w tej realizacji lubimy najbardziej to wyeksponowanie drewnianej konstrukcji. Widoczne belki, więźby dachowe, tworzą wyjątkową atmosferę i przypominają o litewskiej tradycji budowania domów. Tradycja zestawiona z minimalistycznym basenem zdają się być strzałem w dziesiątkę.


Architecture studio HEIMA to litewska pracownia architektoniczna z siedzibą w Wilnie. Tworzy ją zespół młodych architektów, którzy specjalizują się w kompleksowym projektowaniu budynków, wnętrz oraz rozwiązań urbanistycznych. Członkowie pracowni zbierali doświadczenie pracując w pracowniach w Szwajcarii, Belgii, Hiszpanii i Holandii. “Każdy nowy projekt zaczynamy od dokładnej analizy potrzeb klienta. Chcemy, by architektura prowokowała, ale też nie goniła za chwilowymi trendami. Projektujemy obiekty o ponadczasowej estetyce. Wierzymy, że to my kształtujemy nasze otoczenie, a następnie ono kształtuje nas” – tak opisują swoją pracę architekci.

Czytaj też: Litwa  | Podróże | Ciekawostki | Basen | Domek letniskowy | whiteMAD na Instagramie

fot. Norbert Tukaj, źródło: HEIMA architects