Nowoczesny gmach pośród gnieźnieńskich zabytków

Gniezno jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pełno tam zabytkowych gmachów i kamienic. Architekci, którzy projektują dla tego miasta nowe budynku często stają przed trudnym zadaniem. Przed takim stanęła też poznańska firma Demiurg.

Zadaniem architektów było zaprojektowanie budynku Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie. Projektanci musieli uwzględnić fakt, że działka na której ma powstać gmach objęta jest ochroną konserwatorską. Zaprojektowaliśmy budynek o prostej geometrii bryły z pionowym podziałem elewacji, z wielkoporządkowymi pilastrami międzyokiennymi, słupowa elewacja rozcięta jest pasami okien – opisują autorzy projektu.

Elewację gmachu wykończono piaskowcem koloru szarego. Budynek jest częściowo podpiwniczony. W tej najniższej kondygnacji powstały magazyny i archiwum. Na parterze zaprojektowano pomieszczenia ogólnodostępne z biurem podawczym i poczekalnią dla interesantów, zespół pomieszczeń izby zatrzymań, bibliotekę oraz magazyn dowodów rzeczowych i pomieszczenia garażowe. Na pierwszym i drugim piętrze zlokalizowano pokoje urzędników i prokuratorów oraz pozostałe związane z funkcją budynku.

Budynek ma zostać oddany do użytku w marcu 2016 r. (ka)