Nowoczesny most wśród historycznych kamienic

Nowoczesny most wśród historycznych kamienic. Jak wam się podoba?

Nowoczesny most wśród historycznych kamienic powstał w słynnej dzielnicy czerwonych latarni w Amsterdamie. Zamontowany przy ulicy Oudezijds Achterburgwal most o długości 12 metrów został wykonany przez roboty w duchu technologii druku 3D i przywieziony w jednej części na docelowe miejsce. 

12-metrowy nowoczesny most wśród historycznych kamienic zaprojektowali inżynierowie z firmy MX3D, która specjalizuje się w wykorzystaniu nowoczesnych technologii takich jak wielkoformatowy druk 3D, czy zautomatyzowana produkcja oparta na sztucznej inteligencji. Most, który stanął nad kanałem Oudezijds Achterburgwal i ulicy o tej samej nazwie wykonany został ze stali nierdzewnej.

“Most, który został wykonany z prętów ze stali nierdzewnej przez sześcioosiowe ramiona robotyczne wyposażone   sprzęt spawalniczy, przecina Oudezijds Achterburgwal amsterdamskiej dzielnicy Czerwonych Latarni.” – mówią przedstawiciele MX3D

Nazwany MX3D Bridge, został zaprojektowany przez holenderskie studio Joris Laarman Lab we współpracy MX3D, firmą technologiczną, której współzałożycielem jest Laarman. Konstrukcję i wymagane obliczenia wykonała firma inżynierska Arup.

Na konstrukcję zużyto 4500 kilogramów stali nierdzewnej, która została uformowana poprzez drukarki 3D zamontowane na specjalnych robotycznych ramionach. Proces “drukowania” trwał nieco poand 6 miesięcy. Po zakończeniu obiekt w jednej części został przewieziony w docelowe miejsce i zamontowany nad kanałem w zaledwie kilka godzin. “Jego zakrzywiona forma w kształcie litery S oraz balustrady perforacją w kształcie kraty zostały zaprojektowane przy użyciu oprogramowania do modelowania parametrycznego.” – dodają przedstawiciele MX3D

“Technika ta pokazuje, jak technologia druku 3D może prowadzić do bardziej wydajnych struktur, które zużywają mniej materiału. Ta zrobotyzowana technologia pozwala wreszcie nadrukowanie 3D większych, zoptymalizowanych projektów metalu. Technika powoduje znaczną redukcję wagi konstrukcji i zmniejszenie wpływu na środowisko w przypadku części produkowanych przemyśle narzędziowym, naftowym i gazowym oraz budowlanympowiedział współzałożyciel MX3D, Gijs van derVelden.

 

źródło: MX3D