Nowoczesny przystanek zaprojektowali architekci z pracowni FDA Architekci. Ma trawę na dachu, elektroniczną tablicę z rozkładem jazdy oraz ogrzewanie. Swój projekt architekci zgłosili do konkursu Tubądzin Design Awards, gdzie w kategorii Unlimited Architecture zdobyli drugie miejsce.
Pracownia FDA znajduje się w Luboniu pod Poznaniem. Architekci przygotowali projekt przystanku komunikacji miejskiej o rozbudowanej funkcjonalności.
Projektowanie przestrzeni publicznej i obiektów tworzących jej charakter, to wyjątkowe i wielowymiarowe przedsięwzięcie. Zmusza do spojrzenia na architekturę z różnych perspektyw, co pozwala dostrzec ją w zupełnie nowym dla nas świetle. Podjęliśmy się tego zadania tworząc koncepcję przystanku autobusowego, prezentując go szerzej na łamach międzynarodowego konkursu Tubądzin Design Awards 2020 – mówi architekt Adam Żarczyński z biura FDA.
Nowoczesny przystanek autobusowy ich autorstwa ma formę miejskiej rzeźby, która dzięki diagonalnym liniom osiąga dynamiczną formę i staje się wyraźnym punktem w otaczającej go przestrzeni. To projekt wręcz idealny dla współczesnych metropolii. Jest wielkomiejski i pozytywnie wpływa na prestiż ulicy, przy której się znajduje. Unikalny charakter przystanku został osiągnięty dzięki nieszablonowemu wykorzystaniu ceramiki w postaci wielkoformatowych płyt Tubądzin. Płyty te pokryły niemal wszystkie elementy przystanku.
Projektanci pamiętali o ekologii. Dzięki zastosowaniu pnącej zieleni na dachu i ścianach udało im się osiągnąć wizualny efekt, dzięki któremu nowoczesna bryła przystanku jest przyjazna w odbiorze. Dzięki zieleni surowa forma zyskała przyjaźniejsze oblicze. W ten sposób wpisali się też w tegoroczne hasła przewodnie konkursu: #nature, #future i #freedom.
Przystanek składa się z siedziska, stojaka na rowery i pojemnika na segregację odpadów. Dodatkowo konstrukcję uzupełniono o interaktywny rozkład jazdy, oświetlenie LED i porty USB, dzięki którym użytkownicy będą mogli naładować swoje urządzenia. W koncepcji architektów taka wiata ma też ogrzewanie. Specjalne panele podczerwieni mają sprawić, że czekanie na autobus w zimowe dni będzie przyjemne.
Projekt zdobył II miejsce w pierwszym etapie tegorocznej odsłony konkursu Tubądzin Design Awards. Architekci zgłosili go do kategorii Unlimited Architecture, w której mieli wolną rękę w ukazaniu nieograniczonych możliwości designu. Finalistów pierwszego etapu opisaliśmy w osobnym artykule. Przeczytacie go klikając TUTAJ. Konkurs ciągle trwa i organizatorom można łatwo przesyłać zgłoszenia. Jak to zrobić przeczytacie na stronie www.tubadzin.pl/design.
Równocześnie trwa piąta edycja Tubądzin Design Days. To wydarzenie skierowane do architektów i specjalistów związanych z architekturą i projektowaniem. W tym roku wydarzenie odbywa się w formie wirtualnych spotkań z ekspertami. Pierwsze z nich „Architektura” odbyło się 9 czerwca. Jarosław Kuźniar rozmawiał o wyzwaniach stojących przed architekturą w dobie pandemii COVID-19. Ekspertami byli Jakub Szczęsny (architekt), Boris Kudlička (scenograf, architekt, projektant) i Jacek Santorski (psycholog społeczny, psycholog biznesu). Wideo z pierwszego spotkania jest dostępne na YouTube TUTAJ.
Drugie spotkanie w ramach Tubądzin Design Days odbędzie się już we wtorek 16 czerwca o godzinie 18:00. Transmisję na żywo można oglądać przez Facebooka lub na YouTube. Drugie spotkanie poświęcone będzie Biznesowi. Zaproszeni goście spróbują odpowiedzieć na pytania: jak obecna sytuacja wpłynie na rynek nieruchomości? Czy obecna sytuacja przyhamuje branżę budowlaną? Czy zmieni się zapotrzebowanie na mieszkania i biura? Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? W drugim panelu ekspertami będą: prof. dr hab. Jerzy Hausner (ekonomista), Michał Sapota (prezes HRE Investments) oraz Amadeusz Kowalski (wiceprezes zarządu Grupy Tubądzin). Spotkanie poprowadzi Roman Młodkowski (prezes zarządu Biznes24 oraz dziennikarz biznesowy). Zapisz się do wydarzenia na Facebooku klikając TUTAJ. Więcej informacji na oficjalnej stronie wydarzenia www.tubadzin.pl/eTDD.
Czytaj też: Komunikacja miejska | Ciekawostki | Ekologia | Miasto
źródło: materiały prasowe Grupy Tubądzin, FDA Architekci (fda.com.pl)