Nowoczesny dom w górach. Ten projekt robi wrażenie. 

Architekci niejednokrotnie podejmują się tworzenia projektów, które mają nie tyle odpowiedzieć na konkretne potrzeby inwestora, czy potencjalnego klienta, ale pokazać umiejętności, doświadczenie i możliwości techniczne, które oferuje biuro architektoniczne. Właśnie tak jest w tym przypadku. Poznajcie nowoczesny dom w górach, a konkretnie w szwajcarskich Alpach.

Dom został zaprojektowany przez amerykańską pracownię projektową Axis Mundi, która słynie z nietuzinkowych projektów domów jednorodzinnych i biurowców. Ich najnowszy projekt, który otrzymał nazwę XYZ House to nowoczesny dom w górach, który inspirowany był twórczością wybitnego przedstawiciela niemieckiego romatyzmu Caspara Davida Friedricha. Inspiracja wynikała z chęci pokazania różnicy pomiędzy światem materialnym a surrealistyczną wizją prezentowaną w dziełach niemieckiego malarza.

Monumentalny budynek składa się z kilku prostopadłościennych brył, które nachodząc na siebie, tworzą jedną całość. Do domu wejść można na dwa sposoby. Pierwsze wejście zlokalizowane zostało na szczycie góry. Prowadzi do niego zawieszony nad ziemią podłużny korytarz pokryty perforowaną blachą kortenową. Drugie wejście znajduje się kilkadziesiąt metrów niżej. Wewnątrz najdłuższej, zorientowanej wertykalnie bryle znalazła się długa klatka schodowa, a także winda. W pionowym szybie znalazły się również pomieszczenia techniczne. Cała część dzienna domu została zlokalizowana w prostopadłościennym bloku wysuniętym poza krawędź góry. Nowoczesny dom w górach ma łącznie ponad 4000 metrów kwadratowych.

Czytaj więcej: dom jednorodzinny | korten | Szwajcaria | nowoczesny dom | góry

źródło: Axis Mundi