Nowy apartamentowiec w Radomiu

Nowy apartamentowiec w Radomiu. Architektura nawiązuje do radomskiego modernizmu.

Nowy apartamentowiec w Radomiu, który powstanie przy ulicy Malczewskiego zaprojektowany został w pracowni Kuryłowicz & Associates. Przy ulicy Jacka Malczewskiego w Radomiu powstanie nowy wielorodzinny budynek mieszkalny z częścią usługowo-handlową oraz garażem podziemnym. Jego architektura nawiąże do tradycji radomskiego modernizmu, a także do malarstwa znakomitego radomianina Jacka Malczewskiego. Jest to projekt spod kreski Kuryłowicz & Associates.

Budynek został zaprojektowany w formie 14-sto kondygnacyjnej wieży, która stanie się dominantą przestrzenną otoczoną dwukondygnacyjną częścią cokołową mieszczącą usługi.  Architektura budynków nawiąże do tradycji radomskiego modernizmu, a przy kształtowaniu elewacji przyjęto założenie, aby w maksymalny sposób zdynamizować bryłę zmniejszając optycznie skalę obiektu. Na niższych piętrach od strony wschodniej i zachodniej przewidziano ciągi loggii oraz wykuszy ułożonych naprzemiennie, tworzących zróżnicowaną, ekspresyjną tektonikę fasady. Moduły elewacji będą lekko skręcone, co nadaje indywidualny charakter budynku. Fasada jest w dużym stopniu przeszklona, a niewielka ilość materiałów elewacyjnych, dyscyplina ich stosowania oraz stonowana kolorystyka, ma na celu uproszczenie i uporządkowanie kompozycji zabudowy.

„Założyliśmy, że charakter architektury nie powinien epatować bogactwem i różnorodnością formy. Uważamy, że poczucie wysokiego standardu winno płynąć z architektonicznej elegancji, rygoru oraz estetycznie i technicznie perfekcyjnego detalu” – mówi dr Piotr Żabicki, architekt prowadzący z Kuryłowicz & Associates.

Od strony ulicy Malczewskiego ukształtowano ciągłą, dwukondygnacyjną pierzeję nawiązującą do charakteru istniejącej zabudowy. Teren wewnątrz przenikających się dziedzińców został zaprojektowany jako naturalny ciąg komunikacyjny powiązany z otaczającą go funkcją usługową (biura, kawiarnia, restauracja, siłownia, drobne usługi) i handlową. Pod budynkiem i dziedzińcami znajduje się trzykondygnacyjny garaż podziemny. W „wieży” zaprojektowano 145 mieszkań od jedno do siedmiopokojowych, o powierzchni od 33 do 176 m2 oraz – na ostatnim piętrze – największy apartament z 250 metrowym tarasem zlokalizowanym na dachu obiektu.


„Symbole” Malczewskiego
Kompozycja elewacji budynku ma w abstrakcyjny sposób nawiązywać dialog z malarstwem Jacka Malczewskiego. Prosty pikselowy wzór elewacji zakładający dużą powtarzalność okien ma za zadanie zmaterializować formę żywiołowego rysunku, w którym niebo odbijać się będzie niczym w pejzażach polskich symbolistów z Jackiem Malczewskim na czele. Wykończenie elementów elewacji będzie wykonane z betonowych prefabrykatów barwionych w kolorze zgaszonej czerwieni. Jest to nawiązanie do ceglanej architektury zabytkowych budynków położonych za wschodnią granicą nieruchomości. Na dziedzińcu oraz w lobby części mieszkalnej architekci przewidzieli wykończenie mozaikami nawiązującymi także do twórczości Jacka Malczewskiego.

 Tajemniczy dziedziniec
Jednym z głównych założeń projektu zagospodarowania terenu było powiązanie z otoczeniem i wciągnięcie życia ulicznego z trzech stron budynku na dziedzińce, które uchylając się kulisowo, stanowić będą formę „zaproszenia” dla zainteresowanych. Przechodzący przez obiekt pasaż „wnikający” w budynek umożliwi przejście na jego drugą stronę i pozwoli na stworzenie pełnowartościowej funkcji usługowej zlokalizowanej na parterze, połączonym z antresolami.

„By dziedziniec zyskał unikalny charakter zaprojektowaliśmy posadzkę w postaci kolorowych, ceramicznych mozaik, będących współczesną interpretacją „rozpikselowanego” obrazu Jacka Malczewskiego pt. „Jacek nad stawem” – tłumaczy architekt Marcin Szubski, kierownik projektu z Kuryłowicz & Associates.

Dziedziniec ma pełnić także funkcję integrującą mieszkańców Radomia. Będzie to doskonałe miejsce dla imprez artystycznych, wystaw plenerowych oraz prezentacji sztuki.

W zgodzie z naturą
Zieleń w budynku została zaprojektowana tak, jak i elewacje – jest naturalna i uspokojona. Od strony wewnętrznej dziedzińca zaproponowano ogródki a na tarasach zewnętrznych przewidziano nasadzenia oraz ozdobne zimozielone trawy o niskim, kępkowatym pokroju dające „dywanowy” efekt. Całość zwieńczona została niską zielenią o łąkowym charakterze.

Projekt: Kuryłowicz & Associates / https://www.apaka.com.pl
Inwestor: Combo Radom
Adres: ul. Jacka Malczewskiego 20, Radom
Powierzchnia działki: 3 298 m2
Powierzchnia zabudowy (w obrysie parteru): 1 406 m2
Ilość kondygnacji nadziemnych: 14
Ilość kondygnacji podziemnych: 3
Wysokość zabudowy: 51,50 m

Zespół autorski:
prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – generalny projektant
dr inż. arch.  Piotr Żabicki – architekt prowadzący
mgr. inż arch.  Piotr Kuczyński – architekt sprawdzający
arch. Marcin Szubski – kierownik projektu
arch. Mateusz Jędrzejewski
arch. Andrzej Bratkowski
arch. Marcin Kitala

O pracowni: 
Kuryłowicz & Associates – polska pracownia architektoniczna z Warszawy, założona przez Stefana Kuryłowicza. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana w konkursach architektonicznych. Autor m.in. Wolf Bracka, Prostej Tower, budynku Wydziału Neofilologii UW na ul. Dobrej, budynku Muzeum Historii Żydów Polskich czy wieżowca Q22. Laureat wielu nagród architektonicznych, m.in. Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy za Muzeum Żydów Polskich oraz PLGBC Green Building Award za Polską Stację Antarktyczną im. H. Arctowskiego. Od 2006 działa również filia biura we Wrocławiu. Więcej o pracowni: https://www.apaka.com.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Mieszkanie | Wieżowiec | Apartament | Architektura |

źródło: https://www.apaka.com.pl