ARCHITEKTURA

Nowy biurowiec na Ratajach w Poznaniu od pracowni EASST Architects

Biurowiec zbudowany zostanie na Ratajach w Poznaniu, tuż za ogromnym centrum handlowym. Dzięki oryginalnej formie i wysokości budynek ma szanse wizualnie uporządkować przestrzeń tej części miasta.

Budynek zlokalizowany jest przy rondzie Rataje, na obszarze Łaciny. Sąsiadować będzie z osiedlami mieszkaniowymi, w których mieszkają dziesiątki tysięcy poznaniaków. Pomiędzy biurowcem a rondem znajduje się centrum handlowe Posnania, które ma blisko 100 tysięcy m kw. powierzchni. Budowa budynku biurowego wpisuje się w miejscowy plan zagospodarowania terenu, który zakłada uzupełnienie przestrzeni o funkcję biurową, której w tej części Poznania brakuje.

Budynek Industrial widoczny będzie z każdej części ronda Rataje. Jego strzelista forma sprawia, że stanowić będzie dominantę dla ronda i sąsiednich obszarów. Budynek będzie też stanowić swoiste domknięcie wysokościowe miasta, tworząc oś pomiędzy budynkiem Bałtyku a budynkami hotelowo-biurowymi kompleksu Andersia w centrum.

Głównymi założeniami architektów było stworzenie wielowymiarowego obiektu, którego elewacje wyróżniać się będą rzeźbiarską formą. Architekci podzielili budynek na dwie części pod względem wysokości. Niska ma pięć kondygnacji i pełni funkcję podstawy dla górnej części. Ta druga ma dziesięć kondygnacji i została podzielona na dwie bryły przesunięte w rzucie względem siebie. Dodatkowo trzy kondygnacje zostały przesunięte na osi podłużnej. Dzięki tym zabiegom budynek zyskał rzeźbiarską formę i zaskakuje zróżnicowaną kompozycją przestrzenną.

Istotnym elementem projektu było ograniczenie wnętrza przed przegrzaniem. Z tego powodu elewacja ma dużą głębokość, która ma spowodować zwiększone zacienianie wnętrza, a przez to oszczędności dotyczące klimatyzowania przestrzeni biurowej. Wertykalne elementy elewacji mają nieznaczne pochylenie, by ułatwić spływ wody. Elementy horyzontalne zostały zaprojektowane jako trapez przez co elewacja zyskała lekkości.

Elewacja zostanie wykonana z kompozytów aluminiowych w kolorze grafitowym. Na dachach budynku zaplanowano zieleń ekstensywną. Dopełnieniem materiałowym będzie surowa blacha stalowa, która ma nadać budynkowi industrialny charakter. W takiej formie będą też wykonane wnętrza biurowca. Projekt zakłąda, że w środku wykorzystane zostaną takie materiały jak beton architektoniczny, blacha stalowa czy siatka cięto-ciągniona.

Przesuń suwak PRZED i PO:

Strefę wspólną stanowić będzie skwer przed budynkiem. Powstaną tam miejsca do odpoczynku i spotkań przyszłych najemców i gości. Zagospodarowana zostanie część podziemna. Architekci zaplanowali tam budowę dwóch podziemnych garaży. Na jednym z poziomów garaży zbudowana zostanie rowerownia z prysznicami i szatnią.

Główne wejście zlokalizowane zostało od strony alei Komedy. W sumie budynek będzie mieć 55 m wysokości, 15 kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Inwestorem jest spółka TMT.

źródło: EASST.COM

Czytaj też: Poznań | Biuro | Wieżowiec | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Przesuń suwak PRZED i PO:

Marcin Sucharski i Łukasz Sterzyński z pracowni EASST

Recent Posts

Zamieszkali na 11. piętrze w bloku. Skromne mieszkanie architektów

Najważniejsza jest funkcjonalna przestrzeń. Tak swoje miejsce do życia urządzili René Dlesk oraz Tamara Kolaříková,…

23 kwietnia 2024

5. Aukcja Marzeń – licytacja dla Fundacji Mam Marzenie

Sztuka tworzona przez artystów ma niesamowitą moc czynienia świata lepszym Światem, w którym warto oddać…

23 kwietnia 2024

Wieżowce Stalexport. Są jednym z symboli Katowic

Wieżowce powstały dla państwowego przedsiębiorstwa Stalexport. Ich projekt w latach 70. przygotował jugosłowiański architekt Georg…

22 kwietnia 2024

Ma 70 m kw. i znajduje się w Krakowie. Mieszkanie na Zabłociu

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni Ventana Sur Studio, założonej przez Ezequiela Suareza, argentyńskiego architekta…

22 kwietnia 2024

Gmach przy Moniuszki ma przejść przebudowę. Dawniej działał tam słynny w stolicy lokal Adria

Adria była lokalem gastronomiczno-rozrywkowym znajdującym się w latach 1931–1944 w Śródmieściu Warszawy, przy ul. Moniuszki…

22 kwietnia 2024

Piękno słowackich uzdrowisk na zdjęciach Karola Pałki

Unikalny klimat słowackich uzdrowisk na zdjęciach przedstawił Karol Pałka. To cykl fotografii "Spa Island", za…

22 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej