Nowy budynek Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu z nagrodą “Obiekt Roku”!

W IV edycji międzynarodowego konkursu “Obiekt Roku w Systemach Aluprof” wyróżniono 10 najciekawszych realizacji. Zwycięzcą została pracownia Kuryłowicz & Associates, która zaprojektowała budynek Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. To już kolejna nagroda dla tego budynku. 

Gala finałowa IV edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” odbyła się 8 września w Warszawie. W jej trakcie wyłonione zostały najciekawsze budowle architektoniczne, w których zastosowano systemy aluminiowe Aluprof. Jury, złożone z architektów Oskara Grąbczewskiego, Jacka Lenarta, Jacka Ewý, Roberta Koniecznego oraz Elżbiety Dziubak, wyróżniło 10 najciekawszych obiektów z Polski oraz 3 zagraniczne. Zdobywcą Grand Prix, który otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł, została pracownia Kuryłowicz & Associates za realizację budynku Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Drugie i trzecie miejsce przyznano kolejno: pracowni Medusa Group za projekt Hotel Nobu Warsaw (więcej o hotelu TUTAJ) oraz pracowni JEMS Architekci za Kompleks Browary Warszawskie (więcej o Browarach TUTAJ).

Wszystkie oceniane inwestycje to topowe realizacje pod względem innowacyjności, designu, wykorzystywanych rozwiązań. Zgłoszone obiekty łączą w sobie funkcjonalność i ciekawą estetykę. A dzięki wykorzystaniu produktów ekologicznych i niskoemisyjnych wspierają ideę zrównoważonego budownictwa, co potwierdza to fakt, że niemal 50 obiektów z II etapu tegorocznej edycji konkursu posiada certyfikaty BREEM i LEED – mówi Tomasz Grela, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny ALUPROF SA.

fot. Nate Cook

Zwycięski projekt tegorocznej edycji konkursu charakteryzuje się aluminiowo-szklaną elewacją, która mieni się odcieniami wiosny. Nietuzinkowym uzupełnieniem jest zlokalizowany na dachu ogród, skąd można podziwiać panoramę Warszawy. Stonowane i przestronne wnętrze obiektu sprzyja nauce na Uniwersytecie Warszawskim.

Największe uznanie w internetowym głosowaniu zdobył architekt Tomasz Konior z pracowni Konior Studio za projekt siedziby firmy Press Glass, uzyskując tytuł “Wyróżnienie Internautów”.

Galę finałową poprzedzała międzynarodowa konferencja “Future Builders”, w trakcie której architekci z Polski i z zagranicy debatowali o aktualnych trendach i architekturze przyszłości, designie, zrównoważonym budownictwie, a także o przyszłości nowoczesnych miast. Wymianę doświadczeń i opinii na najwyższym światowym poziomie gwarantowały wielkie nazwiska, jak João Rodrigues, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Neil Pennel, Robert Schmitz, Alicja Kuczera, Mirosław Czarnik, Jacek Ewý, Ewa Kuryłowicz, Tomasz Konior czy Bogdan Zaha ze słynnej pracowni Zaha Hadid.

W trakcie panelu nt. „Transformacji miast na miarę XXI w.” międzynarodowe grono architektów roztoczyło przed słuchaczami ciekawą wizję tego, jak mogą wyglądać miasta przyszłości.

Podczas konferencji został również poruszony ważny społecznie temat zrównoważonego budownictwa. O nowym europejskim Bauhausie, którego celem jest podkreślanie wagi przyjaznej dla środowiska gospodarki cyrkularnej, rozmawiali m.in. Jacek Ewý czy Ewa Kuryłowicz, komentując to zjawisko z perspektywy architekta.

Z kolei Zbigniew Maćków rozłożył na czynniki pierwsze projekt swojego wrocławskiego biurowca Green2Day, który został nagrodzony w III edycji konkursu “Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Dzięki temu słuchacze mogli od kulis dowiedzieć się, jak powstają nowoczesne projekty obiektów komercyjnych. Uzupełnieniem konferencji była prezentacja Michała Marcinkowskiego z Aluprof, która podkreśliła zachodzące zmiany w budownictwie, istotę nowoczesnych rozwiązań oraz ich wpływ na przestrzeń miejską i postęp architektoniczny.

Laureatów konkursu oraz listę TOP 10 obiektów wybranych przez Jury można znaleźć na stronie: https://future-builders.com/konkurs.

fot. Nate Cook (natecookphotography.com), źródło zdjęć: Kuryłowicz & Associates

Czytaj też: Edukacja | Warszawa | Ciekawostki | Szkło  | Kuryłowicz | whiteMAD na Instagramie