Jest jak statek: szklany olbrzym od Zaha Hadid Architects

Zaha Hadid Architects podjęło się renowacji dawnej siedziby straży pożarnej w Antwerpii. Budynek, który od lat stał opuszczony, znów tętni życiem a o porcie stało się głośno na całym świecie.

Od śmierci wybitnej architektki mija niemal pół roku, jednak jej projekty są wciąż realizowane na całym świecie. Jednym z nich jest New Port House w Antwerpii. Od lat opuszczony budynek, został przekształcony w główną siedzibę portu. Nowy obiekt ma sprawić, że teraz pod jednym dachem znajdą się wszystkie oddziały administracji.

New Port House inspirowany był ruchem miejskiego nieba na tafli pobliskiej rzeki Scheldt. Stąd powstała dobudowana część, stworzona z geometrycznych, szklanych tafli, odbijających zarówno ruch wody jak i nieba. Nowa bryła przypomina dryfujący w dół rzeki statek. Inaczej wygląda fragment dawnego budynku. Jego fasada została odrestaurowana i pozostawiona w oryginalnej postaci. Zabieg ten stworzył widoczny kontrast między tradycyjną, belgijską architekturą a dekonstruktywizmem zaproponowanym przez Zahę Hadid.

Nowoczesny gmach może stać się dla Antwerpii tym, czym gmach Muzeum Guggenheima dla hiszpańskiego miasta Bilbao. Co myślicie o tej nietypowej realizacji?

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły