fot. Fotobank.pl/UMS

Nowy dworzec kolejowy w Sopocie już otwarty [ZDJĘCIA]

Na nowym dworcu kolejowym w Sopocie obok kas i poczekalni znalazło się miejsce dla handlu, usług i kultury.

Przedsięwzięcie, o wartości ponad 100 mln zł, miało na celu rewitalizację terenów przydworcowych w Sopocie wraz z przebudową układu komunikacyjnego na tym obszarze oraz stworzenie funkcjonalnej przestrzeni miejskiej. Inwestycja powstała na ponad 17 tys. m kw. zlokalizowanych w centrum Sopotu na obszarze pomiędzy ulicami Podjazd, Kościuszki i Kolejową, bezpośrednio przy ulicy Bohaterów Monte Casino; powierzchnia wewnętrzna budynków to 23,5 tys. m kw.

Zbudowany został m in. dwupoziomowy plac miejski połączony z ulicą Bohaterów Monte Cassino oraz 2 skwery. Sopot wzbogacił się o podziemny parking na 240 samochodów (plus 30 miejsc na poziomie zero) oraz nową infrastrukturę drogową, wprowadzającą pod ziemię ruch kołowy – nowa droga publiczna wraz z robotami instalacyjnymi.

W sumie nowy dworzec w Sopocie składa się z nowoczesnego centrum obsługi pasażera (kasy, poczekalnie) przygotowanego do obsługi ok. 5800 pasażerów w ciągu doby, hotelu z 70 pokojami, kompleksu galerii handlowo-usługowej i powierzchni biurowej.

Główni projektanci kompleksu są architekci: Dariusz Gawkowski, Marcin Kaniewski i Hubert Szneider, członek zespołu projektowego – Piotr Landowski. Projektantem zieleni był Jarosław Potocki.

Powstały obiekt w założeniu przyciągać ma sopocian, mieszkańców aglomeracji, turystów i podróżnych bardzo bogatą i różnorodną ofertą. Władze miasta szacują, że w kompleksie zatrudnienie znajdzie około 400 osób.

Obiekt łączy w sobie wiele różnorodnych funkcji. Poza dworcem PKP z infrastrukturą służącą podróżnym, można skorzystać z oferty handlowej. Do dyspozycji klientów jest drogeria Rossmann, Delikatesy Mrozińscy, piekarnie: Szydłowski oraz Pellowski, kawiarnia W biegu, księgarnia Świat Książki. Ofertę usługową, służącą zarówno mieszkańcom jak i podróżnym, świadczy m.in. Mbank czy salon prasowy Kolporter. Na początku tego roku swoje drzwi dla klientów otworzą liczne restauracje, bary oraz kawiarnie, a także pozostałe punkty usługowe i handlowe.

W kolejnym etapie oddane do użytku będą biura, zlokalizowane na wyższych kondygnacjach obiektu. Co ważne, poza znanymi sieciami handlowymi na rynku polskim, wśród najemców znajdują się również lokalne firmy, które wyróżniają obiekt na tle innych centrów.

Nowy dworzec kolejowy w Sopocie miejscem dla kultury

W kompleksie znajduje się również oddana do użytku 19 grudnia miejska mediateka: Sopoteka – Galeria Kultury Multimedialnej.

Sopoteka ma ponad 650 m kw. powierzchni, stając się tym samym największą filią wśród sopockich oddziałów biblioteki. Mediateka udostępnia zarówno zbiory tradycyjne – książki, jak również gry komputerowe, muzykę, audiobooki, e-booki i filmy m.in. w formule blue-ray i 3D. W nowoczesnym wnętrzu w formule open space swoje miejsce odnajdzie każdy. Przy konsoli, na spotkaniu autorskim, przy kawie z książką bądź e-bookiem. Są tu również: wypożyczalnia, czytelnia, miejsce zabaw dla dzieci, jak również stanowiska komputerowe.

Ta multimedialna biblioteka na nowym dworcu kolejowym w Sopocie wyposażona jest w sprzęt do obsługi spotkań i wydarzeń kulturalnych dając możliwość dowolnego kształtowania przestrzeni. Placówka gromadzi, w większym stopniu niż pozostałe filie, zbiory multimedialne, w tym płyty cd z muzyką, streaming muzyczny, audiobooki, e-booki oraz filmy. Jest to miejsce przyjazne i młodszym, i starszym mieszkańcom. Projektantem Sopoteki jest architekt Jan Sikora.