dworzec PKP we Włocławku

Nowy dworzec PKP we Włocławku. Kolejarze pokazali wizualizacje

We Włocławku zbudowany zostanie nowy dworzec PKP. Jego projekt powstał w firmie TPF Sp. z o. o. Pod koniec października ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę robót budowlanych.

Projekt przewiduje budowę nowoczesnego budynku o minimalistycznej formie. Dworzec przypomina ociosany i mocno przeszklony sześcian. Obiekt pojawi się w miejscu dawnego dworca. Kolejarze zwiększyli jego powierzchnię o ponad 1000 m kw., co znaczy, że nowy dworzec PKP we Włocławku będzie miał aż 2200 m kw. powierzchni.

Na terenie dworca znajdą się kasy biletowe, poczekalnia dla pasażerów, na piętrze urządzone będą biura Wydziału Komunikacji UM Włocławek. Dzięki rozwiązaniom architektonicznym i zastosowaniu innych udogodnień dworzec będzie w pełni przystosowany do obsługi osób o ograniczonej mobilności, w tym pasażerów z niepełnosprawnościami, podróżnych z dziećmi, osób starszych czy podróżujących z dużymi bagażami. W projekcie uwzględniono będący już w realizacji przed budynkiem dworca multimodalny węzeł przesiadkowy, który budowany jest przez Miasto Włocławek. Obie inwestycje będą stanowiły spójną całości i będą funkcjonalnie powiązane ze sobą.

dworzec PKP we Włocławku


Bryła budynku wykończona będzie między innymi granitem, betonem, szkłem oraz aluminiowymi panelami. Elewacje będą wykończone w części blachą miedzianą oksydowaną. Ten ostatni materiał wykazuje wysoką odporność na warunki atmosferyczne.

Budowa dworca ma zakończyć się pod koniec 2022 r.

Czytaj też: Kolej | Dworzec kolejowy | Urbanistyka | Miasto

źródło: PKP SA