Nowy dworzec PKP w Zakopanem. Wiemy, jak będzie wyglądać

Mieszkańcy i odwiedzający Zakopane turyści wkrótce będą mogli korzystać z nowego dworca PKP! Projekt przewiduje generalny remont zabytkowego budynku i uzupełnienie go o elementy nowoczesnej architektury.

W ramach przebudowy nowy blask zyskają zabytkowe obiekty istniejącego już kompleksu: gmach dworca głównego oraz sąsiadujący z nim budynek dawnej przychodni.  Wyremontowane zostanie pierwsze piętro oraz poddasze, gdzie powstanie mediateka – nowoczesna biblioteka dostępna dla wszystkich, w której będzie można popracować, poczytać prasę czy zwyczajnie zrelaksować się oczekiwając na pociąg.

Prócz kas biletowych powstanie tutaj także poczekalnia, punkty handlowe i usługowe. Na górnym poziomie planowane jest otwarcie wystawy poświęconej kolei.

Sporą zmianę czeka też budynek dawnej przychodni, który zmieni się w centrum kultury. W środku dla gości otwarty będzie punkt informacji kulturalno-turystycznej oraz klub muzyczny. W specjalnie zaprojektowanej strefie wystawienniczej będzie można podziwiać prace współczesnych zakopiańskich artystów oraz twórców związanych z Tatrami i Zakopanem.

Koszt inwestycji szacowany jest na 15,5 mln zł i w 30 proc. pokryte zostaną ze środków unijnych. Koniec prac planowany jest na 31 marca 2019 r.

źródło: UM Zakopane