Nowy hotel w Wiśle

Nowy hotel w Wiśle. Jego architektura nawiązuje do góralskich chat

Nowy hotel w Wiśle zaprojektowali architekci z pracowni Franta Group pod kierownictwem Macieja Franta. Wybrany przez inwestora projekt cechuje się nie tylko interesującą bryłą, ale także pomysłowym wykorzystaniem terenu oraz naturalnymi materiałami, które dominują w projekcie. 

Głównym pomysłem projektowanego obiektu było odejście od dotychczasowego projektowania współczesnych hoteli w Beskidzie Śląskim i takie wpisanie obiektu w krajobraz, aby przy jednoczesnym spełnieniu rozbudowanego programu nie zdominował on przeskalowaniem kontekstu miejsca oraz piękną otaczającego krajobrazu. Z tego powodu postanowiliśmy odejść od formy skoncentrowanego budynku w jednej mocnej bryle na rzecz rozbitej w moduły zrównoważonej architektury zespołu pawilonów hotelowych.

Główną inspiracją formowania zespołu było nawiązanie do drewnianych chat górskich stojących swobodnie na górskiej polanie. Dlatego też architekturę pawilonów zaproponowaliśmy jako współczesną syntezę kubatury drewnianej architektury regionalnej nacechowanej skosami, drewnem oraz proporcją oraz powiązanie jej funkcjonalnie podziemną kondygnacją przykrytą zielonym dachem w formie multifunkcyjnej łąki.

Nowy hotel w Wiśle obejmuje realizację pięciu pawilonów hotelowych zawierających dwieście apartamentów, strefy spa, restauracji, kawiarni oraz kompleksu dodatkowych funkcji sportowo-rekreacyjnych, sklepów oraz przestrzeni dla dzieci, odpoczynku i tarasów widokowych Cały zespół planowany jest w standardzie premium przewyższającym wszystkie dotychczasowe realizacje w Beskidzie Śląskim.

O architektach
Franta Group – Maciej Franta od 2010 roku prowadzi pracownię Franta Group. Autor m.in. takich realizacji jak adaptacja kamienicy na hotel Opera w Tarnowskich Górach, osiedle Oswaldów Park, rozbudowa Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, przedszkola w Krakowie i Sułkowicach, czy budynek wielorodzinny Villa Reden, który niedawno został nagrodzony w międzynarodowym konkursie Paris Design Awards 2021 w kategorii budynków mieszkalnych (Housing), o czym przeczytacie TUTAJ

Czytaj też: Architektura w Polsce | Hotel | Drewno | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe / Franta Group