gigantyczny wieżowiec

Nowy Jork: gigantyczny wieżowiec, który czyści powietrze jak las

Mandragora to gigantyczny wieżowiec, który zaprojektowali architekci z pracowni Rescubika. Koncepcyjny projekt zakłada budowę na wyspie Roosevelt w Nowym Jorku.

To śmiała wizja architektów, która stanowi odpowiedź na rosnącą populację Nowego Jorku oraz problem zanieczyszczenia środowiska. Architekci zamiast na przedmieściach, zaprojektowali wieżowiec w centrum miasta, w bliskim sąsiedztwie Central Parku. Trzeba przyznać, że to nieoczywista, ale atrakcyjna lokalizacja z punktu widzenia przyszłych mieszkańców.

Architekci z pracowni Rescubika proponują budynek o organicznych kształtach. Falująca forma ma przywodzić na myśl życie i naturę. Kontury budynku zainspirowane zostały kształtem mandragory, która może przypominać sylwetkę człowieka.

Budynek został dostosowany do wymagań środowiskowych. Nowy Jork do 2050 r. stanie się miastem o zerowej emisyjności dwutlenku węgla. Wieżowiec zaprojektowano tak, by pochłaniał dwutlenek węgla i szkodliwe substancje. Budynek ma więc działać jak ogromny filtr, poprawiając jakość powietrza w bezpośrednim otoczeniu. Aby to osiągnąć architekci sięgnęli po pasywne ogrzewanie i chłodzenie, naturalne materiały i rośliny. Projekt zakłada posadzenie tutaj 1600 drzew i zielonej powierzchni liczącej kilkaset metrów kwadratowych. Ściany z roślinami będą obejmować wszystkie ze 160 poziomów!

gigantyczny wieżowiec


Jeśli koncepcyjny projekt architektów zostanie zrealizowany, gigantyczny wieżowiec w Nowym Jorku będzie najwyższym na świecie.

Czytaj więcej: Wieżowiec | Nowy Jork | Szkło | Urbanistyka | Ekologia

źródło wizualizacji: Rescubika

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły