Nowy lider! Bugatti najdroższym samochodem świata. 

Ile kosztuje „drogi samochód”? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, bowiem odpowiedź jest zależna od zasobności portfela osoby pytanej. Jednak w wypadku Bugatti La Voiture Noire prawdopodobnie nawet najbogatsi tego świata odczują jego cenę. O jakich kwotach mowa? Przeczytajcie! 

Poprzednim rekordzistą był Rolls Royce Sweptil, o którym pisaliśmy TUTAJ. Jedyny egzemplarz tego wyjątkowego samochodu ze „Spirit of Ecstasy” na masce wylicytował anonimowy kupiec za kwotę 12.800.000 dolarów (ok. 49 milionów złotych). Kilka dni temu padł nowy rekord, który należy do Bugatti La Voiture Noire! 

Bugatti La Voiture Noire został zaprezentowany na kultowych genewskich targach motoryzacyjnych i od razu stał się najważniejszym punktem całego wydarzenia. Jego francuska nazwa Bugatti La Voiture Noire oznacza po prostu „czarny samochód”. Za ile go sprzedano? Kwota oszałamia! Anonimowy „entuzjasta” samochodów z logo Bugatti zapłacił za niego … 16.700.000 euro (ok. 72 miliony złotych!!!).Co wpływa na taką cenę? Po pierwsze fakt, że powstał tylko jeden taki egzemplarz na cały świat i nie ma planów tworzenia kolejnych. Kolejnym elementem składającym się na jego wartość to 16-cylindrowy silnik o pojemności 8 litrów ukryty w karbonowym nadwoziu. Producenci zwracają również uwag na fakt, że każdy element tego pojazdu powstał ręcznie, a do jego projektowania zaproszono najwybitniejszych inżynierów i projektantów z całego świata. Warto również dodać, że model Bugatti La Voiture Noire inspirowany był kultowym Type 57 SC Atlantic, który wyszedł spod ręki samego Jean’a Bugatti. 

Poza wydatkiem na zakup pojazdu, trzeba również pamiętać o kosztach serwisowania i utrzymania pojazdu. W przypadku modeli Veyron, koszty rocznego serwisowania wynoszą ok. 1,1 miliona złotych. Na tę kwotę składa się między innymi:
– samo wejście do serwisu (obowiązkowe raz w roku) – ok. 80.000 złotych
– wymiana opon (samochód z pełną prędkością 400 km/h może jechać przez 15 minut, po tym czasie należy wymienić komplet opon, a także po przejechaniu 15.000 km) – komplet – 130.000 złotych
– wymiana obręczy opon (obowiązek po czwartej zmianie opon) – 180.000 złotych
– roczne ubezpieczenie – ok. 100.000 złotych

Nie znamy kosztów utrzymania La Voiture Noire, jednak z pewnością będą one wyższe. Jednak, czy ktoś kto wydał na niego 72.000.000 złotych będzie się tym martwił? 

źródło:
dezeen.com
źródło:
www.auto-motor-i-sport.pl