Nowy mural w Gdańsku. Zaprojektował go Patryk Hardziej

Nowy mural powstał z okazji 25. urodzin Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Grafik Patryk Hardziej postawił na mocne kolory i nawiązał do starych plakatów promujących wydarzenie.

Mural pojawił się na ścianie budynku przy ulicy Bajana 11 na gdańskiej Zaspie. Jego odsłonięcie nastąpiło w piątek 5 listopada. Autorem muralu jest Patryk Hardziej, ilustrator, projektant i grafik. Patryk Hardziej jest też wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i założycielem kursów Sztuka Projektowania i Hardziej Studio. W 2019 roku otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.

Projektując mural artysta inspirował się archiwalnymi zdjęciami oraz plakatami promującymi Festiwal przez ostatnie lata. Czujne oko miłośników Festiwalu bez problemu zwróci uwagę na motywy nawiązujące do wybranych spektakli. Są tu między innymi sylwetki autorów belgijskiego teatru The Primitives oraz tancerza powietrznego z grupy Duchamp Pilot.

Patryk Hardziej starał się uchwycić emocje, jakie towarzyszyły spektaklom. Artysta wykonał projekt uniwersalny, ponadczasowy, wpisujący się w architekturę Zaspy oraz uzupełniający zaspiańską galerię murali. Jednocześnie w sposób symboliczny, za pomocą teatralnego gestu, oddał ducha festiwalu FETA, który w tym roku obchodzi 25 urodziny – mówi Paulina Chełmińska z GAK.


Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA jest “Plama” Gdański Archipelag Kultury. Festiwal powstał ćwierć wieku temu, kiedy miasto szykowało się do obchodów swojego tysiąclecia.

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Gdańsk | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot. Jerzy Pinkas, źródło: UM Gdańsk, Hardziej Studio