Nowy mural w gdyńskim porcie. Napis nawiązuje do typografii lat 60.

Mural w gdyńskim porcie wykonany został przez polsko-holenderski zespół. Liczący 50 metrów długości napis autorstwa Studio Thonik pojawił się na ścianie budynku na terenie portu przy ulicy Kadłubowców.

Mural powstał w ramach trwającego w Gdyni Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej 2022.

Rozpoczynając współpracę z holenderskim studiem, chcieliśmy, aby projekt nawiązywał do stoczniowej historii miasta. Ucieszyła nas propozycja, aby zamiast nazw statków czy ulic, potraktować zadanie w sposób niebezpośredni: nawiązaniem do piosenki Nicka Cave’a „The ship song”, która tytułowy statek traktuje w sposób całkowicie metaforyczny – mówi Monika Domańska z Traffic Design.

Zastosowany tutaj krój pisma o nazwie Fernhout, autorstwa Thonik, entuzjastki i entuzjaści liternictwa mogą kojarzyć m.in. z identyfikacji wizualnej Dutch Design Week, za którą odpowiadało właśnie studio Thonik. Sam krój jest oparty o projekt plakatu typograficznego z 1963 roku, kiedy to Wim Crouwel stworzył grafiki na wystawę holenderskiego malarza Edgara Fernhouta.

Traffic Design w formule Biennale już po raz trzeci tworzy program skoncentrowany na celebrowaniu sztuki w przestrzeni publicznej, zapraszając do współpracy twórczynie i twórców na co dzień projektujących w innych dziedzinach. W tym roku w Gdyni pojawią się nowe rzeźby przedstawiające odwiedzające miasto zwierzęta, biomural z resztek takich jak skorupy jajek czy fusy, instalacje z przetworzonego plastiku, niedrogowe znaki i trochę poezji w technicznej typografii.


Tegoroczna odsłona Biennale to sześć obszarów tematycznych: PORT, MATERIAŁ, TRANZYT, MIESZKANIE, MORZE, LAS.

W realizacji są już następne projekty Biennale: mural szwajcarskiego studia Feixen, rzeźby międzygatunkowe Olii Hordiienko, ekomural Blanki Byrwy oraz instalację Malwiny Konopackiej i Jacka Walesiaka będzie można oglądać w najbliższych tygodniach w przestrzeni Grabówka.

fot. Rafał Kołsut, źródło: Traffic Design

Czytaj też: Sztuka  | Wydarzenia  | Gdynia | Detal | Elewacja | whiteMAD na Instagramie