Nowy mural w Poznaniu. Powstał na ścianie przedszkola z okazji Dnia Dziecka

Nowy mural w Poznaniu został odsłonięty z okazji Dnia Dziecka. Na os. Wichrowe Wzgórze znów pojawiły się zeppeliny. Sterowce zostały uwiecznione na muralu, który ozdobił ścianę Przedszkola nr 37. Nie zabrakło też elementów nawiązujących do nazwy osiedla. Aranżacja artystyczna powstała we współpracy z dziećmi. Dzieło to także wynik współpracy dyrekcji i pracowników Przedszkola nr 37, Miasta Poznania oraz Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz.Oficjalne odsłonięcie muralu nastąpiło 1 czerwca w Dzień Dziecka.

Mural na ścianie przedszkola nawiązuje do historii osiedla. Jeszcze przed pierwszą wojną światową w bliskim sąsiedztwie działała hala zeppelinów. Po potężnym hangarze dla sterowców pozostały dziś jedynie nieliczne betonowe elementy. Można je zobaczyć na trawniku w pasie rozdzielającym jezdnie al. Solidarności, w pobliżu sklepu Kaufland oraz w parku Władysława Czarneckiego. Dzieło nawiązuje jednak nie tylko do historii miejsca, z którego startowały zeppeliny, ale także do nazwy osiedla. Przywołane zostały elementy przyrody – wiatr i wzgórza.

Nowy mural w Poznaniu wpisuje się w realizowany przez dyrekcję placówki program zielonego ogrodu z wydzielonymi strefami edukacyjno-zabawowymi. Założenia dotyczące aranżacji przestrzeni powstały w ramach konsultacji z rodzicami i dziećmi, które swoje oczekiwania wyraziły poprzez prace rysunkowe. Projekt został sfinansowany z budżetu miasta.


Ostatecznie pracy nad powstaniem muralu podjęła się Pracownia Malarstwa w Architekturze Wydziału Malarstwa i Rysunku UAP prowadzona przez prof. Marka Jakuszewskiego i dr. Jerzego Muszyńskiego. Przeprowadzone przez studentów warsztaty z dziećmi „Sterowce i wiatr” przyniosły kilkanaście opracowań, z których do wykonania został wybrany poetycki projekt Zuzanny Dudek.

Mural to efekt stałej współpracy Miasta Poznań i UAP. We wrześniu 2020 roku list intencyjny w tej sprawie podpisali Jacek Jaśkowiak – prezydent Poznania oraz profesor Wojciech Hora – rektor UAP. Dokument podkreśla, że naczelnym założeniem współpracy jest zaangażowanie lokalnej społeczności w działania artystyczne w przestrzeni miasta pod kuratelą UAP. Zarówno Miasto Poznań, jak i Uniwersytet wyrażają w nim wolę realizacji wspólnych przedsięwzięć projektowo-artystycznych, a w szczególności cyklicznych realizacji murali na terenie Poznania. Partnerem obecnej edycji projektu jest firma Caparol.

To kolejna odsłona projektu “Warstwy”. Wcześniej, w ramach tego samego przedsięwzięcia powstał mural u zbiegu ulic Ślusarskiej i Wodnej. Wówczas prace realizowano przy współpracy poznańskich seniorów.

Czytaj też: Ciekawostki | Dzieci | Przedszkole  | Murale | Miasto | Grafika | whiteMAD na Instagramie

źródło: https://uap.edu.pl