Mural Czesława Niemena w Warszawie. Jest piękny!

Czesław Niemen to artysta, którego twórczość znają chyba wszyscy w Polsce. Jeden z najbardziej charyzmatycznych, znanych i cenionych polskich muzyków doczekał się kolejnego upamiętnienia. Tak prezentuje się mural Czesława Niemena w Warszawie.

Najnowszy mural prezentujący wizerunek Czesława Niemena powstał przy ul. Płytowej nr 14. Jego autorem jest Bruno Althamer, który warszawiakom znany jest między innymi ze stworzenia muralu z wizerunkiem zmarłej niedawno artystki Kory. Najnowsze dzieło Althamera przedstawia charakterystyczną sylwetkę polskiego muzyk, którą po bokach zdobią kwieciste motywy, w których lubował się Niemen. Tłem dla portretu jest panorama Warszawy, o której niejednokrotnie śpiewał muzyk. Mural powstał na warszawskiej Białołęce przy ulicy Płytowej 14. Jak tłumaczył w rozmowie z serwisem Kultura.gazeta.pl autor muralu, lokalizacja nie jest przypadkowa:

“To tam, nad Kanałem Żerańskim mieściły się wielkie zakłady produkujące wielkie płyty dla warszawskich osiedli. To tam realizował się obraz dzisiejszego miasta – Warszawski sen. […] Odniosłem się do twórczości Czesława Niemena – pierwszego polskiego artysty, który otrzymał złotą płytę. Miało to miejsce 43 lata temu. Nagroda została przyznana za album “Dziwny jest ten świat”, który został sprzedany w ilości prawie 150 000 egzemplarzy!”
  – tłumaczył w rozmowie z serwisem Bruno Althamer. 

Oficjalne odsłonięcie muralu odbędzie się 20 grudnia – w rocznicę wręczenia Czesławowi Niemenowi pierwszej złotej płyty.

Zobacz również: Murale | Warszawa

Mural Czesława Niemena w Warszawie.

zdjęcia: Robert Zuchniewicz / Bruno Althamer 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły