fot. Joanna Leja, źródło: wroclaw.pl

Nowy mural we Wrocławiu. Nocą wygląda zupełnie inaczej

Mural zajął całą boczną ścianę kamienicy przy ulicy Włodkowica we Wrocławiu. Czarno-białe dzieło zmienia swój wygląd nocą.

Mural powstał na ścianie kamienicy przy ulicy Pawła Włodkowica 16 we Wrocławiu. To Dzielnica Czterech Wyznań. Głównym tematem muralu jest Aaron, pierwszy starotestamentowy arcykapłan starożytnego Izraela. Mural powstał w ramach działań związanych z zakończeniem odbudowy organów Michaela Englera, które powróciły do bazyliki świętej Elżbiety po 46 latach. Organy spłonęły 9 czerwca 1976 roku podczas pożaru. W bazylice pojawiły się w zrekonstruowanej formie.

Co ciekawe, w ciągu dnia mural jawi się jako czarna ściana, którą zdobią ogromne, białe elementy typografii. Po zmroku dzieło zmienia swój wygląd – w białych polach dostrzec można twarz Aarona. Mural we Wrocławiu zaprojektował Oskar Podolski, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Twarz Aarona, którą widać po zmroku to artystyczna interpretacja. Na przełomie stycznia i lutego we Wrocławiu zorganizowano wystawę, na której można było zobaczyć interpretacje odlewu twarzy Aarona, które wykonało ponad 30 artystów.

fot. Joanna Leja, źródło: wroclaw.pl

Wystawa ruszy w Polskę. Zobaczyć ją będzie można między innymi w Poznaniu, Krakowie i Warszawie. W sierpniu wróci jednak do Wrocławia – odbędzie się tam aukcja charytatywna. Dochód ze sprzedaży dzieł zasili konto Dolnośląskiego Stowarzyszenia na Rzecz Autyzmu.

Czytaj też: Murale | Wrocław | Sztuka | Miasto | whiteMAD na Instagramie

fot. Joanna Leja, źródło: Oficjalny portal internetowy Wrocławia wroclaw.pl