Nowy park w Gdańsku przy ulicy Opackiej w Oliwie

Nowy park znajduje się przy ulicy Opackiej. Miejsce, gdzie w przeszłości zlokalizowane były ogrody Opactwa Cystersów dziś odzyskało dawny blask. Mieszkańcy Gdańska zyskali blisko 5 tysięcy m kw. zielonej przestrzeni do odpoczynku.

Uporządkowanie dużej, reprezentacyjnej działki i nadanie jej nowych funkcji pozytywnie wpłynie na wizerunek Starej Oliwy. Powstały ma podkreślić dostojny, spacerowy charakter dzielnicy, a rewitalizacja przestrzeni poprawi bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców. Nowy park zbudował trójmiejski deweloper – firma Invest Komfort.

Cystersi, którzy pojawili się w Oliwie już w XII wieku, byli znani z perfekcji w dziedzinie uprawy ziemi. Dzięki bogatej wiedzy o roślinach i pracowitości, podnieśli rzemiosło hortologiczne do rangi sztuki, a ich ogrody i sady idealnie odzwierciedlały harmonię oraz naturalny cykl zmian przyrody. Nowy park powstał z inspiracji osiągnięciami Cystersów.

Cieszymy się, że po wielu miesiącach przygotowań w końcu możemy oddać efekty naszej pracy do dyspozycji mieszkańców. Mamy nadzieję, że park stanie się dla gdańszczan, zwłaszcza tych z Oliwy, jednym z ulubionych miejsc na mapie miasta. Dla Invest Komfort to kolejna motywacja do realizacji naszej strategii, zgodnie z którą tworzymy nie tylko osiedla, ale również mikroświat wokół. My kreujemy przestrzeń, przekazujemy ją mieszkańcom, a to oni wnoszą do niej emocje i relacje społeczne – przyznaje Michał Ciomek, architekt i wiceprezes zarządu Invest Komfort.

Projekt parku oparto na planie zagospodarowania terenu, który zakładał odtworzenie w Oliwie miejsca nawiązującego klimatem do dawnych ogrodów. Na podstawie studiów nad dokumentami i starymi rycinami, wyselekcjonowano rośliny, które przez cały rok tworzyć będą niezwykły klimat miejsca.

Przeglądając cysterskie dzieła sztuki – koncepcje zarówno Hortus Conclusus, jak i ogrodów zabaw, okazało się, że wiele roślin można dalej z powodzeniem uprawiać na tym terenie. Posadziliśmy blisko 50 gatunków, w tym: rośliny zimozielone, trawy ozdobne i byliny, kwitnące w różnych porach roku. Do najciekawszych należą: miodunka, rodgersja, krwiściąg, sadziec. Gatunki szlachetne: hortensja, irys czy róża nawiązują do religijnej symboliki zakonników. Wielką ozdobą są też rośliny cebulowe w połaciach trawników. Łączna liczba nasadzeń w parku i na osiedlu przekracza 12 tysięcy sztuk. Florę wzbogaciły także dorosłe kasztanowce, dęby i lipy – komentuje twórczyni projektu, architektka Małgorzata Sobótka ze Studia Krajobraz.


Inwestor wraz z architektami zieleni przywrócili również staw wodny, w którego kierunku łagodnie opadają zielone tarasy. Obok powstał deszczowy staw roślinny. Pełni on ważną rolę, nie tylko w kontekście krajobrazu – zbiera wodę powierzchniową i oddaje jej nadmiar do potoku. To istotne dla bezpieczeństwa powodziowego dzielnicy. Dodatkowo inwestor uregulował Potok Oliwski, zabezpieczając jego koryto przed wylewaniem.

Nowy park przy Opackiej ma być przede wszystkim miejscem odpoczynku i spacerów. Służą temu m.in. ścieżki spacerowe prowadzące pieszego po wygodnym spadku terenu, przy jednoczesnym zachowaniu widoku na panoramę miasta z dominantą w postaci Archikatedry Oliwskiej.  W cienistych alejkach ustawiono ławki. Twórcy dużo uwagi poświęcili także wykończeniu projektu, które nawiązuje do historycznego klimatu dzielnicy. Dowodem na to są nawet najmniejsze detale, jak krawężniki z naturalnego kamienia czy ścieżki wykonane z biologicznie czynnego podłoża. Wieczorem klimatyczną grę światłocieni będzie można podziwiać dzięki nowoczesnemu i energooszczędnemu oświetleniu LED.

Nowe miejsce warto odwiedzić i na stałe wpisać na mapę codziennych spacerów i rodzinnego wypoczynku.

fot. Oni Studio, źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Gdańsk | Park  | Zieleń | Ciekawostki | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie