Łódź: nowy pasaż połączy Piotrkowską z Sienkiewicza.

Nowy pasaż połączy Piotrkowską z Sienkiewicza – taki komunikat opublikowano na stronie łódzkiego magistratu. Nowe przejście powstanie w ramach kompleksowego remontu kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 118, przez którą prowadzi wejście do wewnętrznego dziedzińca łączącego dwie ulice w centrum miasta. Obecnie dziedziniec jest zaniedbany i nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału – ani funkcjonalnego, ani miastotwórczego. 

Po remoncie W kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 118 powstaną nowoczesne mieszkania, pracownie twórcze i lokale dla przedsiębiorców. Do tego nowe zielone podwórko, przez które dojdziemy do ul. Sienkiewicza. Miasto ogłosiło przetarg na generalnego wykonawcę remontu, dzięki któremu nowy pasaż połączy Piotrkowską z Sienkiewicza.


Rewitalizacja nie ominie ulicy Piotrkowskiej, gdzie pod numerem 118 wykonamy generalny remont kamienicy. Jej podwórze zamieni się w pasaż, którym będzie można przespacerować do ul. Sienkiewicza i placu Komuny Paryskiej. Oprócz mieszkań komunalnych, lokali usługowych, gastronomii i pracowni artystycznych, będzie tu miała swoją siedzibę Fundacja Centrum Praw Kobiet. Przetarg na roboty budowlane ogłosimy we wrześniu i chcemy, żeby prace wystartowały wiosną przyszłego roku – zapowiada Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Zabytkowa kamienica przy Piotrkowskiej 118 wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków. Budynek składa się z neoklasycystycznej kamienicy czynszowej i dwóch ciągów oficyn. Zachowane fragmenty dokumentacji archiwalnej datują początek budowy na lata 80-90 XIX w. Pierwszym właścicielem obiektu był Juliusz Szulc. W jednym z budynków prawej oficyny działała niegdyś synagoga.

Tak obecnie prezentuje się wewnętrzny dziedziniec przy Piotrkowskiej 118. W tym miejscu nowy pasaż połączy Piotrkowską z Sienkiewicza. 

Po remoncie zachowany zostanie historyczny charakter XIX-wiecznej nieruchomości. W reprezentacyjnym budynku frontowym przewidziano biura oraz usługi. Na parterze w budynkach oficyn przewidziano lokale usługowe i gastronomiczne. Na wyższych kondygnacjach będą usługi oraz pracownie artystyczne. Na III i IV piętrze znajdą się mieszkania komunalne i siedziba Fundacji Centrum Praw Kobiet.

“Przebudowa i remont tego obiektu obejmuje odnowienie elewacji, wzmacnianie konstrukcji, naprawę dachu, wymianę i renowację historycznej stolarki, remont klatki schodowej. To będzie gruntowana przebudowa. Podwórko zyska nową nawierzchnię i przybędzie nowej zieleni do już istniejącej. Nie zabranie ławek i nowego oświetlenia” – mówi Igor Kobus, inżynier kontraktu.

Czytaj też: Łódź | Renowacja | Architektura w Polsce | Zabytek | Kamienica | Miasto | Metamorfoza

źródło: rewitalizacja.uml.lodz.pl