ARCHITEKTURA

Nowy plac Teatralny w Warszawie coraz bliżej. Ruszyły konsultacje!

Nadchodzą duże zmiany dla stołecznych placów, które najbardziej wymagają interwencji i rewitalizacji. Urząd m. st. Warszawy ogłosił, że zostaną przeprowadzone warsztaty projektowe, dzięki którym wspólnie i na nowo zostanie stworzony kształt i przeznaczenie trzech placów: Teatralnego, Bankowego i Żelaznej Bramy. Wszyscy mieszkańcy mogą wczuć się w rolę miejskiego architekta i mieć swój wkład w wizję Nowego Centrum Warszawy. Pierwszy na tapet został wzięty plac Teatralny.

Warszawa rozpoczyna działania konsultacyjno-projektowe. Warsztaty typu charrette (charrette to intensywne sesje z zaangażowanymi interesariuszami, które mają na celu wypracowanie i przedstawienie wspólnej koncepcji zagospodarowania danego obszaru, to tzw. „metodologia skutecznego wdrażania zrównoważonej urbanistyki”) poprowadzi na zlecenie Miasta pracownia projektowa MAU (Mycielski Architecture & Urbanism).

Obszar placu. Źródło: architektura.um.warszawa.pl

Warsztaty są częścią Nowego Centrum Warszawy – jednego z priorytetowych projektów stolicy, dzięki któremu – podczas kadencji Rafała Trzaskowskiego – zmienia się przestrzeń publiczna w mieście.

Zmieniamy serce Warszawy w elegancją przestrzeń miejską, która w końcu będzie spójna, a przy tym przyjazna, bezpieczna, zielona i odpowiadająca na potrzeby warszawianek i warszawiaków, przyjazna dla rodzin i atrakcyjna dla turystów. Nowe Centrum Warszawy będzie tętnić życiem i oferować szeroki wachlarz usług zlokalizowanych w parterach budynków, sklepów, kawiarni czy restauracji z ogródkami. Lepsza jakość centrum to też zdrowie i wygoda nas wszystkich: czyste powietrze, dużo zieleni, ścieżki rowerowe i komfortowy transport publiczny – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Na początek plac Teatralny
Jako pierwszy na tapet wzięty zostanie plac Teatralny. 3 czerwca odbędzie się tam spacer z mieszkańcami, gdyż formuła charrette zdanie mieszkańców uważa za jedno z najważniejszych kryteriów. Sprawdziło się to już na placu Powstańców Warszawy, który właśnie przechodzi kompleksową przebudowę uwzględniając potrzeby osób, które z niego korzystają.
Obecnie place Teatralny i Bankowy są zdominowane przez drogi i ruch samochodowy. Pełnią głównie rolę parkingów, a w przypadku placu Bankowego również ruchliwego węzła komunikacyjnego. Z kolei Plac Żelaznej Bramy jest odcięty od Osi Saskiej. Brakuje przejścia dla pieszych i bezpośredniego połączenia z Ogrodem Saskim. Priorytetem będzie oddanie przestrzeni placów mieszkańcom poprzez uporządkowanie komunikacji kołowej i wprowadzenie zieleni. Trzeba również wyeksponować ich historyczne i turystyczne walory.

Plac Teatralny w 1912 i 2020 roku. Źródła:  Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona i Wikimedia Commons, fot. Adrian Grycuk, lic. CC BY-SA 3.0 pl

Plac i teatr w 1916 i 2022. Źródło: fotopolska.eu/bonczek_hydroforgroup

Nowe zagospodarowanie placów ma się wpisywać we współczesne myślenie o projektowaniu przestrzeni publicznych. Musi być zgodne z ideą programu „Poprawa jakości ważnych przestrzeni publicznych” do Strategii #Warszawa2030. Ważnym elementem przy zaprojektowaniu na nowo tych miejsc jest również dialog z mieszkańcami, użytkownikami, gospodarzami placów i ekspertami – dodaje Wojciech Wagner, zastępca dyrektorki Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

1969 i 2022, “Fragment placu Teatralnego pełniącego – niestety – rolę tylko parkingu” – zdjęcie pochodzi z tygodnika Stolica nr 47 (1146) 23.11.1969

W wyniku warsztatów opracowane zostaną koncepcje funkcjonalno-przestrzenne dla tych trzech placów. Powstanie w ten sposób materiał poglądowy, który da odpowiedź na pytania, jak ważne warszawskie place powinny wyglądać, by pogodzić różne funkcje i różne potrzeby użytkowników. Dziś są to miejsca zarówno uroczystych wydarzeń, jak i codziennych spotkań czy spacerów mieszkańców. Od 24 maja Miasto zaprasza mieszkańców Warszawy na konsultacje społeczne dotyczące placu Teatralnego. Od 24 maja do 11 czerwca można wyrazić swoje zdanie na temat placu poprzez formularz na stronie konsultacji. 3 czerwca odbędzie się spacer badawczy, który rozpocznie cykl warsztatów.

Więcej informacji na temat warsztatów dla Placu Teatralnego na stronach: architektura.um.warszawa.pl/-/plac-teatralny oraz konsultacje.um.warszawa.pl/

Źródło: um.warszawa.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Historia | Place, Skwery, Parki  | Renowacja | Warszawa | Metamorfoza

Plac Teatralny, Marcin Zaleski, 1838. Źródło: domena publiczna
Rok 1923. Źródło: Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona
Lata 1908-1915, plac Teatralny i gmach Teatru Wielkiego. Źródło: Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona
Plac Teatralny ok. 1925 roku. Andrzej Jeżewski, Warszawa na starej fotografii, Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, Warszawa 1960, p. 84
Lata 1953-1956, plac Teatralny. Tygodnik "Stolica" 40/1956.
Plac w 2020 roku. Wikimedia Commons, fot. Adrian Grycuk, lic. CC BY-SA 3.0 pl
1969, "Fragment placu Teatralnego pełniącego - niestety - rolę tylko parkingu" - zdjęcie pochodzi z tygodnika Stolica nr 47 (1146) 23.11.1969
Plac zamieniony w dużej części w parking.
Plac zamieniony w dużej części w parking.
Plac zamieniony w dużej części w parking.

Recent Posts

Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Jest projekt!

Nową siedzibę Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego zaprojektowali architekci z pracowni Nizio Design International. Pracownia stworzyła…

16 kwietnia 2024

Pałac w Brynku: jedna z najokazalszych rezydencji możnowładczych na Górnym Śląsku

Brynek to niewielka miejscowość położona w sąsiedztwie Tworoga, przy drodze z Tarnowskich Gór do Lublińca.…

15 kwietnia 2024

Cerkiew Świętego Ducha w Białymstoku: jedna z największych prawosławnych świątyń w Europie

Cerkiew Świętego Ducha to największa prawosławna cerkiew w Polsce i jedna z największych w Europie,…

15 kwietnia 2024

Torebki Louis Vuitton projektu architekta Franka Gehrego

Torebki Louis Vuitton projektowane przy współpracy ze słynnym architektem Frankiem Gehrym to architektura do... noszenia!…

15 kwietnia 2024

Porażka Line City? Miało być 170 kilometrów, będą zaledwie 2 kilometry.

Line City w Arabii Saudyjskiej okaże się porażką? A może sukcesem, ale osiągniętym nieco później?…

15 kwietnia 2024

Kamienica w Bytomiu po remoncie. Odnowiono piękne detale

Kamienica znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej 3 w Bytomiu, dawniej Hohenzollernstraße. Zbudowana została pod koniec…

15 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej